Profesor ma na swoim koncie setki publikacji naukowych, kilkadziesiąt zrealizowanych międzynarodowych projektów, liczne nagrody i odznaczenia. Jest jednym z najlepszych naukowców na świecie. W ubiegłym roku, jako jedyny Polak, znalazł się w gronie 1000 najlepszych badaczy świata według listy World’s TOP 2% Scientists 2023, ogłoszonej przez Stanford University.
– Jest to wielki zaszczyt, że naukowiec tak wysokiej rangi dołącza do naszej społeczności akademickiej. To prawdziwy człowiek renesansu, we współczesnym rozumieniu tego terminu. To osoba patrząca na zagadnienia naukowe w szerszej perspektywie i zespalająca w jedną całość wiedzę z różnych obszarów. To osoba ceniąca ideał interdyscyplinarności i skłonna do podejmowania badań międzyobszarowych – mówił rektor prof. Zbigniew Pater.
– Nie znam nikogo, kto by bardziej zasługiwał na kolejne godności i wyróżnienia akademickie, niż prof. Pedrycz – przyznaje prof. Ryszard Tadeusiewcz z AGH w Krakowie, recenzent dorobku Doktora Honorowego.
Prof. Pedrycz jest kierownikiem Katedry Badań Kanadyjskich na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Uniwersytetu Alberty w Edmonton, AB, Kanada. Pracuje również w Instytucie Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Laudację na cześć prof. Pedrycza wygłosił prof. Jerzy Montusiewicz z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej. Podkreślał, że bohater tej uroczystości to postać wyjątkowa.
– Profesora poznałem w czerwcu 2019 r., gdy współorganizował wraz z naszymi naukowcami konferencję. Dał się wtedy poznać jako ciepły i wrażliwy człowiek. Zawsze mogliśmy liczyć na Jego pomoc, uwagi i pomysły w rozwiązywaniu ważnych problemów naukowych – podkreślił promotor.
Profesor Pedrycz jest uznawany za autorytet w dziedzinie informatyki. Jego badania dotyczą obliczeń granularnych i zbiorów rozmytych, które są ważnymi koncepcjami w sztucznej inteligencji. Prace profesora Pedrycza mają duży wpływ na rozwój tej dziedziny, a jego teorie znalazły zastosowanie w wielu praktycznych rozwiązaniach, używanych w procesach decyzyjnych i przemyśle.
Prof. Montusiewicz zwrócił uwagę, że Doktor Honorowy zdobył wiele prestiżowych nagród i tytułów. Jest doktorem honoris causa dwóch uczelni: Azerbaijan State Oil and Industry University oraz Macao University of Science and Technology. Otrzymał także tytuły honorowego profesora na Hebei University w Chinach i School of Computer Science na Nottingham University w Wielkiej Brytanii. Należy do ważnych organizacji, takich jak Royal Society of Canada, Engineers Canada i International Society of Management Engineers.
Wśród licznych wyróżnień otrzymał najważniejszą kanadyjską nagrodę naukową Killama. Przyznawana jest każdego roku pięciu najważniejszym badaczom.
Promotor przypomniał również zasługi prof. Pedrycza w rozwoju młodych adeptów nauki. Profesor był recenzentem ponad 120 prac doktorskich. Wypromował blisko 70 doktorantów.
Profesor Pedrycz współpracuje z Politechniką Lubelską od 5 lat.
– Jest profesorem wizytującym na naszej uczelni. Dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z naszymi pracownikami i studentami. Prowadzi m.in. wykłady na informatyce. To także dzięki niemu Politechnika Lubelska jest ważnym i rozpoznawalnym ośrodkiem w obszarze światowej nauki – przyznał prof. Montusiewicz.
Nowy doktor honoris causa w swoim przemówieniu komplementował Politechnikę Lubelską, podkreślając, że jest to uczelnia, która ma ogromne zasługi dla regionu, Polski i świata, i która charakteryzuje się ogromną dynamiką i wizją.
– Jestem zaszczycony tym wyróżnieniem. Doktorat honoris causa jest najwyższym wyróżnieniem akademickim i cieszę się bardzo z dwóch powodów. Po pierwsze jest to tytuł nadany przez uczelnię polską, a po drugie tą uczelnią jest Politechnika Lubelska, z którą mam bardzo długie kontakty naukowe. To także kontakty na poziomie przyjaciół – mówił profesor Witold Pedrycz.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej