W konkursie o tytuł Ambasadora Wschodu, organizowanym już po raz dziesiąty, uhonorowano zarówno osoby, instytucje, jak i organizacje związane z obszarem wschodniej Polski. Wyłoniono siedmiu laureatów w dziedzinach: projekt, turystyka, samorządność, przedsiębiorczość, społecznie odpowiedzialny, kultura i sztuka oraz nauka. W tej ostatniej kategorii laur trafił do rąk prof. Joanny Pawłat z Katedry Elektrotechniki i Technologii Inteligentnych. Wręczenie wyróżnienia odbyło się podczas jubileuszowej gali na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim.
Zgłoszenia kandydatur oceniała Kapituła Konkursu złożona z przedstawicieli nauki, kultury, sztuki, mediów, samorządu oraz organizacji i inicjatyw społecznych.
– Wciąż odrywamy prawdziwe perły i nieszlifowane diamenty, obserwujemy ewolucje i rozwój wielu podmiotów na przestrzeni lat i jesteśmy naprawdę dumni, że tutaj na wschodzie powstają rzeczy godne uwagi i promocji w innych zakątkach naszego kraju, a także poza jego granicami. Możemy czerpać z tego dziedzictwa – zaznacza Daniel Parol, pomysłodawca i Sekretarz Konkursu o tytuł Ambasadora Wschodu.
Jak podkreśla prof. Iwona Hofman z Rady Konkursu, profesor Joanna Pawłat posiada bardzo ciekawy profil zawodowy.
– Po pierwsze, po 12 latach prowadzenia badań w prestiżowych centrach naukowych w Japonii, wróciła do Lublina. Po drugie, zdobyła uznanie jako specjalistka w zakresie zastosowań plazmy niskotemperaturowej, alternatywnych źródeł energii, inżynierii materiałowej. Po trzecie, została wytypowana przez Komisję Europejską na jedną z twarzy kampanii „Kobiety w dziedzinie badań i innowacji - Nauki ścisłe dla dziewczyn”. Kampania ta służy przełamywaniu stereotypów kobiet w nauce – mówi prof. Hofman.
Uzasadniając przyznanie prof. Joannie Pawłat tytułu ambasadorki, prof. Iwona Hofman zwraca uwagę na cechy naukowczyni, takie jak: otwartość, tolerancja, życzliwe zainteresowanie, umiejętność dialogowania, zachwyt dla piękna świata w każdym jego przejawie, którymi odznaczają się osoby promujące wyjątkowość Polski Wschodniej, patriotów małych ojczyzn.
Radości z otrzymanego wyróżnienia nie ukrywa prof. Joanna Pawłat.
– Bardzo się cieszę, że dostrzeżono i doceniono moją działalność naukową. Wyładowaniami elektrycznymi oraz zastosowaniami plazmy do celów ochrony środowiska, dekontaminacji mikrobiologicznej i chemicznej oraz obróbki materiałów nieodpornych na działanie wysokich temperatur zajmuję się od wielu lat. W tej pracy wspiera mnie bardzo pracowity, entuzjastyczny, kompetentny i przede wszystkim zgrany zespół. Razem prowadzimy badania na światowym poziomie, o czym świadczą nasze artykuły, patenty, nagrody na targach wynalazczości oraz wizyty naukowców z innych ośrodków w naszym laboratorium – wyjaśnia badaczka.
W Zakładzie Technologii Plazmowych prof. Joanna Pawłat wraz z dr. inż. Piotrem Terebunem, mgr. inż. Michałem Kwiatkowskim i dr. inż. Dawidem Zarzecznym prowadzą badania nad generowaniem i zastosowaniem zimniej plazmy do obróbki materiałów w różnym stanie skupienia. Badają wpływ plazmy nietermicznej m.in. na kiełkowanie nasion, rozwój roślin, utrwalanie żywności, dekontaminację biologiczną i szeroko pojęty materiał biologiczny w celach teranostycznych i kosmetycznych. Współpracują z licznymi zagranicznymi ośrodkami naukowymi m.in. w Japonii, Słowacji, Czechach, Hiszpanii, Belgii, Luksemburgu, Turcji, Niemczech czy Korei. Nawiązali także współpracę z lubelskimi naukowcami z Uniwersytetu Przyrodniczego, UMCS oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Prof. Pawłat ma nadzieję, że to wyróżnienie przyczyni się do zwiększenia rozpoznawalności jej zespołu, jak i całej dziedziny zimnej plazmy. Naukowczyni podkreśla, że chciałaby, aby nagroda ta zwróciła uwagę również przedsiębiorców oraz grantodawców krajowych na ważność prowadzonych badań i ich potencjalne zastosowania w praktyce.
– Otrzymałam statuetkę skrzydlatego anioła, skrzydła te dodają otuchy i stanowią motywację do dalszej, wytężonej pracy – zapowiada Pani Profesor.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej