Profesor Jacek Hunicz z nagrodą za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej

21.02.2025 Pracownicy

Podczas Gali Nauki Polskiej prof. dr hab. inż. Jacek Hunicz odebrał nagrodę za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej.

Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego trafiły do naukowców z całej Polski.

– Państwa osiągnięcia dowodzą, że polska nauka jest na światowym poziomie, a nasze uczelnie nieustannie się rozwijają. Zaangażowanie każdego z Państwa ma realny wpływ nie tylko na rozwój technologii, medycyny, gospodarki czy edukacji, ale także na codzienne życie milionów Polaków –  podkreślał minister Marcin Kulasek, dziękując nagrodzonym za ich wkład w rozwój nauki.

Wśród nagrodzonych był naukowiec Politechniki Lubelskiej. Badania prof. Jacka Hunicza koncentrują się na innowacyjnych rozwiązaniach w dziedzinie energii i napędów pojazdów. Jego prace dotyczą głównie czystego, niskotemperaturowego spalania nowoczesnych paliw odnawialnych. Jest autorem monografii pt. System niskotemperaturowego spalania w silniku tłokowym wydanej przez Wydawnictwo Naukowe PWN oraz około 100 artykułów naukowych opublikowanych w renomowanych czasopismach, takich jak Progress in Energy and Combustion Science, Applied Energy, Energy oraz Energy Conversion and Management.

Prof. Jacek Hunicz jest szczególnie zaangażowany w rozwój infrastruktury badawczej. Nowoczesne laboratoria, w których wraz z zespołem realizuje eksperymenty, są efektem jego pracy naukowo-technicznej i organizacyjnej. Jest autorem oryginalnych rozwiązań inżynierskich oraz specjalistycznego oprogramowania do automatyzacji stanowisk badawczych. Opracował również modele matematyczne procesów roboczych w silnikach tłokowych oraz hybrydowych układów napędowych wykorzystujących ogniwa paliwowe.

W 2023 roku naukowiec uzyskał dwuletnie stypendium Ministerstwa Nauki i Technologii Chińskiej Republiki Ludowej przyznawane zagranicznym ekspertom, w ramach którego prowadzi badania w Harbin Engineering University. Uczestnicząc w programie rządu Indii „Global Initiative for Academic Networks” wygłosił cykl wykładów zamawianych w Indian Institute of Technology Bhilai.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej