Próbują ocalić od zapomnienia polskie dziedzictwo kulturowe w USA

15.11.2022 Pracownicy
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz pracownicy Fundacji ECCC przez blisko 2 tygodnie prowadzili badania w kościołach w USA. Polegały one na skanowaniu 3D sześciu obiektów kościelnych, powstałych w środowisku polonijnym w Chicago i Milwaukee, m.in. bazyliki Św. Jacka w Chicago, kościołów Św. Michała (zamknięty – przeznaczony do likwidacji/sprzedaży) i św. Trójcy w Chicago czy kościoła Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milwaukee.

Z Politechniki Lubelskiej w wyprawie uczestniczyli badacze z Katedry Informatyki: prof. Marek Miłosz – kierownik zespołu, prof. Jerzy Montusiewicz, dr inż. Jacek Kęsik i dr inż. Elżbieta Miłosz. Był to ich pierwszy wyjazd naukowy do Stanów Zjednoczonych, a w planach są jeszcze dwa. Cel, jaki sobie postawili, to zachowanie polskiego dziedzictwa kościelnego w USA dla przyszłych pokoleń.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że wielu obiektom kościelnym, powstałym w środowisku polonijnym, grozi zamknięcie i likwidacja. Naszym zadaniem jest utrwalenie wnętrz minimum 15 kościołów zbudowanych przez Polonię przy zastosowaniu najnowocześniejszych technik cyfrowych 3D. Rezultaty naszych prac będą prezentowane na wystawach fotograficznych oraz na specjalnym portalu internetowym prowadzonym w języku polskim i angielskim: Polskie Dziedzictwo 3D i Polish Heritage 3D – mówi kierownik zespołu prof. Marek Miłosz z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej.

Jak wygląda technologia skanowania 3D? – Polega ona na pozyskiwaniu informacji o rozmiarach i wyglądzie obiektów przy pomocy skanerów 3D. Skanowanie wnętrza jednej świątyni trwa ok. 6-8 godzin. Dane są potem poddawane obróbce przy pomocy specjalistycznego oprogramowania. W rezultacie powstają trójwymiarowe (3D) modele obiektów: bazowe – odwzorowujące geometrię i wygląd obiektu w celu ich udokumentowania oraz uproszczone – do upowszechniania, tj. do prezentacji w Internecie bądź też do wykorzystania w takich technologiach, jak wirtualna rzeczywistość – wyjaśnia prof. Jerzy Montusiewicz z Katedry Informatyki.

Wyprawa została zrealizowana w ramach projektu pt. „Badania nad narodowym dziedzictwem kulturowym Polonii w USA i utworzenie cyfrowych zbiorów pamięci” programu Ministerstwa Edukacji i Nauki NAUKA DLA SPOŁECZEŃSTWA.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej