Politechnika Lubelska została członkiem „Łęczyńskiego Klastra Energii”

17.02.2023 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Porozumienie w sprawie utworzenia „Łęczyńskiego Klastra Energii” podpisane zostało 17 lutego 2023 roku na terenie LW Bogdanka SA. W imieniu Uczelni podpis na dokumencie złożył prorektor ds. ogólnych i rozwoju prof. Dariusz Czerwiński.

Klaster łączy podmioty sfery badawczo-rozwojowej, reprezentantów biznesu oraz jednostek samorządu terytorialnego. Oprócz Politechniki Lubelskiej partnerami są również: Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka S.A., Spółka Łęczyńska Energetyka sp. z o.o., Powiat Łęczyński, Gminy: Łęczna, Cyców, Ludwin, Milejów, Puchaczów i Spiczyn.

O tym, czym jest „Łęczyński Klaster Energii” mówi Tomasz Drzał, dyrektor zarządzający Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE, autor strategii Klastra. – „Klaster Energii” to nic innego jak ekosystem gospodarczy na szczeblu lokalnym. Właśnie tutaj blisko nas możemy zbudować społeczność energetyczną, która po pierwsze zapewni bezpieczeństwo energetyczne lokalnie, po drugie skróci łańcuchy dostaw tej energii, a co za tym idzie, stworzy pewien dobrostan dla nas, jako mieszkańców tego regionu.

Konsorcjum ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne lokalnej społeczności i stworzyć samowystarczalny energetycznie obszar korzystający z zasobów czystej i przyjaznej dla środowiska energii. Ideą Klastra jest również wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w energetyce oraz poprawa konkurencyjności podmiotów tworzących Klaster, a także wykreowanie regionu jako otwartego na rozwój czystych technologii, co istotnie wpłynie na poprawę zdrowia i życia lokalnych mieszkańców.

Jako lider efektywności w biznesie stawiamy na rozwiązania pozwalające łączyć optymalizację kosztową i produkcyjną z pozytywnym wpływem na środowisko. Energia z OZE pozwoli zarówno Spółce, jak i jej partnerom w Klastrze, na zredukowanie emisyjności, ale i stymulowanie rozwoju regionalnego. Bowiem w dalszej perspektywie czasowej energia z OZE, jej magazynowanie czy sama produkcja komponentów stwarzają szansę na kreowanie nowych miejsc pracy dla mieszkańców Lubelszczyzny – podkreśla prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka Kasjan Wyligała.

Udział Politechniki Lubelskiej w Klastrze to duże wyróżnienie dla Uczelni.

Jako jedyna uczelnia techniczna w regionie, dysponujemy specjalistyczną wiedzą, nowoczesną bazą laboratoryjną oraz instrumentami wsparcia innowacyjności i transferu technologii. Dzięki temu będziemy dla lokalnych społeczności doskonałym zapleczem naukowym, wykorzystującym swój potencjał do rozwoju naszej gospodarki – mówi rektor prof. Zbigniew Pater. I dodaje: – Zarówno badania naukowe prowadzone na Politechnice Lubelskiej w zakresie energetyki rozproszonej i odnawialnej, jak również kierunki studiów, chociażby inżynieria odnawialnych źródeł energii czy planowany kierunek energetyka, doskonale wpisują się w działania Klastra.

Jakie zadania stoją przed lubelską uczelnią?

Politechnika Lubelska w Klastrze ma pełnić kilka funkcji. Jedną z nich ma być pomoc w analizie rozpływów energii elektrycznej u poszczególnych członków. Mamy również wspierać Klaster w obszarze nowoczesnych technologii związanych z transmisją i magazynowaniem energii elektrycznej. Ponadto nasi naukowcy będą mogli prowadzić szkolenia z zakresu nowoczesnych technologii związanych z energią elektryczną, ciepłem czy też analityki danych, co jest niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu dużego przedsiębiorstwa albo takiego podmiotu, jakim jest Klaster – informuje prorektor ds. ogólnych i rozwoju prof. Dariusz Czerwiński.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej