W najnowszym Globalnym Rankingu Przedmiotów Akademickich (GRAS) według Rankingu Szanghajskiego, Politechnika Lubelska odniosła sukces w dziedzinie inżynierii mechanicznej, potwierdzając swoją wysoką pozycję na arenie międzynarodowej.
To prestiżowe zestawienie porównuje uczelnie w 55 obszarach nauki. W zakresie inżynierii mechanicznej (Mechanical Engineering) Politechnika Lubelska uplasowała się w przedziale 301-400 najlepszych uniwersytetów na świecie. W kraju lubelska uczelnia zajęła 3. miejsce ex aequo z Politechniką Gdańską oraz Politechniką Wrocławską.
– Być wybranym do tego rankingu to wysokie wyróżnienie, biorąc pod uwagę, że w tegorocznym zestawieniu sklasyfikowano ponad 1900 uniwersytetów ze 104 krajów na całym świecie – uważa rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.
Ranking jest znany z wykorzystywania obiektywnych wskaźników akademickich i danych pochodzących od osób trzecich. Kluczowe kryteria oceny to: liczba publikacji naukowych, ich cytowań w danej dziedzinie, udział zagranicznych autorów w publikacjach, liczba artykułów zamieszczonych w najważniejszych czasopismach naukowych oraz liczba pracowników, którzy otrzymali istotne nagrody w określonej dziedzinie.
Profesor Zbigniew Pater jest dumny z wyników uczelni: – Ten ranking potwierdza naszą wysoką pozycję wśród najbardziej prestiżowych międzynarodowych uniwersytetów. Świadczy również o wysokiej reputacji naszych naukowców, a także o ich zaangażowaniu w światowe badania w dziedzinie inżynierii mechanicznej – podkreśla rektor. I dodaje: – Ten sukces otwiera przed nami nowe możliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o budowanie międzynarodowych zespołów badawczych. Jestem przekonany, że nasza pozycja na światowej scenie naukowej pozwoli nam być jeszcze bardziej zauważanym.
Jak zaznacza rektor, nie tylko ranking szanghajski docenił nasze osiągnięcia w inżynierii mechanicznej: – W najnowszym zestawieniu Research.com Politechnika Lubelska zajęła drugie miejsce w kraju w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej, wyprzedzając Politechniki: Opolską, Białostocką i Gdańską oraz AGH w Krakowie. W skali całego świata jesteśmy na 250. pozycji.
Międzynarodowe rankingi stanowią kluczowe narzędzie, które wspiera rozwój szkolnictwa wyższego i nauki na całym świecie, jednocześnie pomagając uczelniom w budowaniu swojej międzynarodowej renomy i wpływu.
Globalny Ranking Przedmiotów Akademickich jest corocznie publikowany przez Shanghai Ranking Consultancy, organizację skupiającą się na szkolnictwie wyższym. Organizacja ta nie jest prawnie podporządkowana żadnym uniwersytetom ani agencjom rządowym, co dodaje jej wiarygodności i obiektywności.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej