Staże i praktyki studenckie, wizyty studyjne, kursy i szkolenia, nowe kierunki i specjalności, a także wspólne projekty badawczo-rozwojowe oraz promocja branży kolejowej – to wszystko ma być efektem współpracy naukowo-technicznej i edukacyjnej pomiędzy Politechniką Lubelską a PKP Intercity. Porozumienie o współpracy podpisali 9 lutego w Lublinie rektor PL prof. Zbigniew Pater oraz wiceprezes zarządu PKP Intercity Tomasz Gontarz.
Strony zadeklarowały bieżącą wymianę informacji dotyczących możliwych obszarów współpracy w zakresie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych (B+R) oraz możliwości wdrożenia wyników tych prac w praktyce gospodarczej. Dla spółki współpraca z sektorem szkolnictwa pozwala na zniwelowanie luk kadrowych, zapewnienie absolwentom ścieżek rozwoju zawodowego w branży kolejowej, a Politechnice Lubelskiej dostosowanie oferty edukacyjnej do wymagań rynku pracy przewoźników kolejowych.
– Cieszymy się na kolejną współpracę z uczelnią wyższą. Wierzymy, że współpraca biznesu i świata nauki przyniesie wymierne korzyści dla przyszłości polskiej kolei. Chcemy korzystać z wiedzy i zasobów naukowych Politechniki Lubelskiej, oferując ze strony spółki praktyczne rozwiązania. W ramach realizowanej strategii rozwojowej wyznaczyliśmy sobie konkretny kierunek rozwoju, jednak by móc osiągać kolejne cele, musimy powiększać grono wykwalifikowanej kadry specjalistów. W Lublinie planujemy wybudowanie nowoczesnego zaplecza technicznego dla naszych pociągów. Pod koniec stycznia rozstrzygnęliśmy postępowanie na prace projektowe. Już wkrótce zatrudnionych w naszych szeregach będzie 400 osób, którzy będą wykonywać pracę w komfortowych i nowych halach w Lublinie, obsługując nowoczesny tabor – powiedział Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity.
Jak zauważył prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej, współpraca uczelni z firmami jest dzisiaj niezmiernie istotna, to jeden z trzech obszarów działalności szkół wyższych.
– Politechnika Lubelska może wiele zaoferować Spółce. Od dawna nasza uczelnia rozwija się w zakresie inżynierii mechanicznej. I w tej dyscyplinie naukowej w ostatniej ewaluacji została sklasyfikowana na pierwszym miejscu w Polsce. Podobnie było w dyscyplinie dotyczącej transportu. A zatem mamy potencjał do tego, żeby prowadzić prace naukowe i wspólne projekty. Dla naszych naukowców to okazja, aby efekty ich badań przekształciły się w realne produkty i usługi, które mogą trafić na rynek.
Rektor podkreślił, że realizacja porozumienia przyniesie korzyści także studentom.
– Nasi studenci będą mieli dostęp do praktyk i staży w jednym z najważniejszych podmiotów w branży kolejowej w Polsce. To wyjątkowa szansa na zdobycie cennego branżowego doświadczenia. Dzięki temu, opuszczając mury uczelni, będą wyposażeni w najnowszą wiedzę i potrzebne umiejętności – zaznaczył prof. Zbigniew Pater.
Przedmiotem umowy z uczelnią jest ponadto wspólne organizowanie konferencji, seminariów, warsztatów i sympozjów z udziałem studentów i kadry naukowej, jak również promocja branży kolejowej i jej rozwoju wśród społeczeństwa. Pracownicy uczelni będą także świadczyli usługi badawcze, eksperckie i konsultingowe dla spółki.
Politechnika Lubelska to siedemnasta uczelnia wyższa, która nawiązała współpracę z PKP Intercity.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej