Politechnika Lubelska zakończyła międzynarodowy projekt Heritage - BIM

05.09.2023 Pracownicy Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

28 sierpnia w Pradze odbyło się finałowe spotkanie konsorcjum projektowego Heritage BIM – enhancing digital competences of students of Architecture. Spotkanie podsumowało trzyletni projekt w ramach programu Erasmus +, którego liderem była Politechnika Lubelska – reprezentowana przez Katedrę Konserwacji Zabytków. Oprócz naszej uczelni w projekcie uczestniczyły  jednostki badawcze z Włoch -  Politecnico di Milano oraz Czech - Vysokie Uceni Technicke v Brne wraz z partnerzami nieakademicckimi reprezentowanych przez firmy z branży architektonicznej specjalizujących się w technologii BIM -  Bosco Studio Sp. z o.o https://www.bosco.studio/, Allplan Cesko, s.r.o. https://www.allplan.com/cz/ i Harpaceas https://www.harpaceas.it/. Budżet projektu wynosił 376 763 euro.

Celem projektu Heritage – BIM było wprowadzenie kompleksowego podejścia do analizy, planowania, ochrony i użytkowania obiektów zabytkowych poprzez wykorzystanie BIM (Building Information Modeling) w nauczaniu studentów kierunków Architektura. W ramach projektu opracowany został  kurs „Heritage BIM”  który umożliwi studentom zdobycie wysokiej jakości wiedzy zawodowej i umiejętności cyfrowych bardzo pożądanych na rynku pracy. Tym samym zwiększona zostanie konkurencyjność absolwentów naszej uczelni.

W ramach grantu przeprowadzone zostały działania w postaci dostosowania metod technologii BIM do realizacji projektów ochrony i zarządzania obiektami zabytkowymi, opracowanie programu nauczania i materiałów dydaktycznych dla kursu Heritage BIM wraz z pilotażowymi wdrożeniami kursu Heritage BIM na uczelniach uczestniczących w projekcie. Projekt miał również na celu podnoszenie kwalifikacji i umiejętności pracowników uczelni partnerskich. W trakcie jego trwania odbyły się krótkoterminowe szkolenia pracowników ze skanowania laserowego 3D, modelowania w BIM oraz projektowania obiektów zabytkowych w BIM.

Oczekiwanymi rezultatami projektu już po jego zakończeniu będzie wzbogacenia oferty edukacyjnej uczelni partnerskich dostosowanych do aktualnych wymagań rynku pracy, wprowadzenie kursu Heritage BIM do programu nauczania Uczelni UE, intensywny kurs Heritage BIM dla profesjonalnych projektantów oferowany przez partnerów nieakademickich a przede wszystkim trwała sieć współpracy oparta na transferze wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk budujących potencjał badawczy uczelni partnerskich.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej