Politechnika Lubelska zainaugurowała 72. rok akademicki

03.10.2024 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Rozpoczęcie nowego roku akademickiego to nie tylko symboliczny moment, ale także czas wyznaczania nowych celów. Jak mówił podczas inauguracji rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater, uczelnia stawia na innowacje, badania i wzmocnienie swojej pozycji na arenie międzynarodowej.

– Dążymy do doskonałości we wszystkich obszarach naszej działalności: naukowej, dydaktycznej i w zakresie komercjalizacji wyników badań – podkreślił rektor. – Przygotowujemy się do kolejnej ewaluacji naszej działalności badawczej i wierzę, że nasz wynik będzie jeszcze lepszy. Służy temu strategia „Politechnika Lubelska – Doskonała Naukowo” – dodał prof. Pater.

W planach na rok akademicki 2024/2025 są m.in. wprowadzenie nowych programów projakościowych z łącznym budżetem 3 mln zł rocznie, które wspierać będą naukowców w ich projektach badawczych. Do oferty uczelni dołączą nowe kierunki, takie jak cyberbezpieczeństwo, informatyka techniczna oraz wzornictwo przemysłowe, które powstanie we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej.

W ramach rozwoju infrastruktury zaplanowano rozbudowę bazy laboratoryjnej Wydziału Budownictwa i Architektury, a także modernizację budynków Wydziałów: Mechanicznego, Elektrotechniki i Informatyki oraz Inżynierii Środowiska. Ważnym projektem jest także budowa IT TOWER, która ma zakończyć się do września 2028 roku.

Politechnika Lubelska stawia również na cyfryzację i nowoczesne technologie. Jednym z innowacyjnych projektów, który powstanie w najbliższych latach, jest Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji. W tym projekcie opracowywane będą cyfrowe bliźniaki rozwiązań technicznych, które pomogą w komercjalizacji prac badawczych realizowanych na uczelni.

Najważniejszy jest student

Nowy rok akademicki na Politechnice Lubelskiej rozpoczyna ponad 7 tysięcy studentów, w tym blisko 1700 osób przyjętych na I rok studiów. Podczas inauguracji ich przedstawiciele złożyli ślubowanie, oficjalnie stając się częścią społeczności akademickiej. Wśród nich była Łucja Pęcak.

– Wybrałam studia na Politechnice Lubelskiej dlatego, że to dobra uczelnia. Marzyłam, żeby się tutaj dostać, chociaż była to decyzja na ostatnią chwilę – przyznała Łucja Pęcak, studentka kierunku edukacja techniczno-informatyczna. –  Zdecydował tytuł inżyniera, który mogę tutaj zdobyć oraz to, że mam o wiele więcej możliwości na pracę po studiach. Nie muszę się ograniczać tylko do oświaty.

– Witam Was w murach Politechniki Lubelskiej! Wykorzystajcie w pełni czas tutaj spędzony: zarówno na naukę, jak i na odpoczynek. Bo choć teraz zaczyna się czas pracy, to nie zapominajcie, że ważne jest też zachowanie równowagi między obowiązkiem a relaksem – zwracał się do studentów rektor.

Sześcioro studentów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w nauce na trzecim roku, otrzymało jednorazowe stypendia ufundowane przez Towarzystwo Absolwentów i Przyjaciół Politechniki Lubelskiej. Są to:

Dominik KIJEK

Karolina KONIECZNA

Adam MAZUR

Antoni SKIBA

Natalia STATECZNA

Weronika STYCZYŃSKA

Karolina Konieczna, studentka 4 roku edukacji techniczno- informatycznej tłumaczyła dlaczego zdecydowała się związać swoją przyszłość z Politechniką Lubelską.

–  Jest to kierunek multidyscyplinarny. Mam zajęcia pedagogiczne, informatyczne i techniczne. Idealnie się w tym odnajduję, Miałam duży wybór uczelni. Politechnikę wybrałam ze względu na możliwości rozwoju. Najważniejsze było to, że nie muszę się decydować na jedną dziedzinę i mogę spróbować swoich sił w kilku – opowiadała: –  Jak to jest być najlepszym? Każdy z nas jest najlepszy!  Podczas sesji zdarza mi się zarwać nockę, bo pracuje wtedy ciężej, ale ważne jest też dla mnie życie studenckie.

Uczelnia pracownikami silna

Podczas uroczystości szczególnie uhonorowano pracowników uczelni, wręczając im liczne odznaczenia państwowe i resortowe.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki odznaczeni zostali:

Srebrnym Krzyżem Zasługi:

dr hab. inż. Rafał LONGWIC

Brązowym Krzyżem Zasługi:

dr Tomasz PIKULA

mgr inż. Edyta WARZYSZAK.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznał jako nagrodę za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej medale za długoletnią służbę następującym pracownikom Politechniki Lubelskiej.

Medal Srebrny za Długoletnią Służbę otrzymali:

Krystyna FLOREK

prof. dr hab. inż. Mychajło PASZECZKO.

Medal Brązowy za Długoletnią Służbę otrzymali:

dr Anna MAKAREWICZ-TRZEŚNIEWSKA

dr inż. Aleksandra SZAJA.

Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania Medalem Komisji Edukacji Narodowej odznaczeni zostali:

dr inż. Marta BIS       

dr hab. inż. Tomasz CHOLEWA      

dr inż. Michał GĘCA

dr inż. Łukasz GUZ   

dr hab. inż. Kamil JONAK    

dr inż. Andrzej KOCIUBIŃSKI         

dr Justyna KUJAWSKA

dr inż. Monika KULISZ

dr inż. Marcin MACIEJEWSKI         

mgr inż. Paweł MAGRYTA   

dr inż. Konrad PIETRYKOWSKI      

mgr Izabela PSZCZOŁA-PASIERBIEWICZ

dr inż. Jerzy SZERAFIN

dr inż. Andrzej SZEWCZAK 

dr inż. Tomasz SZYMCZYK 

dr inż. Piotr TEREBUN         

dr inż. Magdalena ZDEB      

dr inż. Agnieszka ŻELAZNA.

Postanowieniem Prezesa Rady Ministrów Odznakę Honorową  „Za Zasługi dla Wynalazczości” otrzymali:

dr inż. Vitalii BONDARIEV   

dr inż. Przemysław GOLEWSKI      

dr hab. inż. Patryk JAKUBCZAK

dr inż. Konrad KIERCZYŃSKI         

dr inż. Jakub MATUSZAK    

dr inż. Krzysztof PRZYSTUPA

dr hab. inż. Łukasz SKOWRON.

Wśród odznaczonych znalazła się również prof. dr hab. Elżbieta Krzemińska, dyrygent Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej, która otrzymała srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Szczególna uwaga skupiła się także na inż. Alicji Pysz-Szporko, która została laureatką tytułu „Wybitny Absolwent Politechniki Lubelskiej”. Absolwentka Wydziału Budownictwa, prowadzi firmę specjalizującą się w projektowaniu i wykonawstwie kompaktowych węzłów cieplnych na terenie Lubelszczyzny.

– Ten tytuł to zwieńczenie mojej pracy zawodowej. Pracuję od 1984 roku, a firmę prowadzę od 30 lat – podkreślała. – Czas spędzony na Politechnice Lubelskiej wspominam bardzo miło. Moim kierunkiem były instalacje sanitarne. Razem ze mną studiowało wiele dziewcząt. Miałyśmy bardzo zgraną grupę. Pomagaliśmy sobie nawzajem. To był dobry i wartościowy czas.

Wykład inauguracyjny „Od jądra atomowego do komputerów kwantowych – krótka historia odkryć naukowych XX i XXI wieku” wygłosił dr Tomasz Pikula z Wydziału Elektrotechniki i Informatyki. 

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej