Politechnika Lubelska wśród najbardziej rozpoznawalnych uczelni w Internecie

21.02.2024 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W najnowszej edycji światowego rankingu Webometrics Ranking of World Universities Politechnika Lubelska zajmuje 20. miejsce wśród wszystkich polskich uczelni, 11. miejsce wśród krajowych uczelni technicznych oraz 1. miejsce wśród uczelni z Lublina.

W zestawieniu ogólnoświatowym Politechnika Lubelska sklasyfikowana została na 1488. pozycji spośród 31 tysięcy uczelni z ponad 200 krajów.

Webometrics opracowywany jest przez Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie. Uwzględnia on trzy kluczowe wskaźniki: widoczność, transparentność oraz doskonałość naukową. Widoczność, jako najważniejszy z tych wskaźników, stanowi 50% oceny i odzwierciedla wpływ zawartości sieci, podczas gdy transparentność (10%) i doskonałość naukowa (40%) oceniają odpowiednio najlepiej cytowanych badaczy i najczęściej cytowane artykuły.

Należy podkreślić, że ranking Webometrics opiera się przede wszystkim na obecności i rozpoznawalności uczelni w sieci. Nie ocenia wyglądu czy popularności ich stron internetowych.

Jego celem jest zwiększenie obecności instytucji akademickich i badawczych w Internecie, wspieranie inicjatyw typu Open Access oraz zachęcanie uczelni i naukowców do aktywności naukowej w sieci.

Wskaźniki webometryczne uwzględniają również inne aspekty działalności szkół wyższych, takie jak działalność dydaktyczna czy zaangażowanie w tzw. „trzecią misję”, czyli transfer technologii do przemysłu i działalność społeczną. Jak zaznacza rektor prof. Zbigniew Pater, dzięki temu ranking ten stanowi nie tylko odzwierciedlenie wpływu naukowego, ale także znaczenia uczelni dla społeczności lokalnej i gospodarki.

Obecność Politechniki Lubelskiej w rankingu światowych zwiększa widoczność uczelni na arenie międzynarodowej. Może to przyciągać uwagę studentów, badaczy i partnerów z różnych krajów, co przyczynia się do promocji uczelni jako atrakcyjnego miejsca do nauki i badań – uważa rektor.

 

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej