– Sądzę, że są duże szanse na powodzenie w konkursie programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” – mówi rektor prof. Zbigniew Pater. – Mamy na to prawie 3 lata. Nowelizacja ustawy dała nam możliwość zwiększenia subwencji o 2% i z tego skorzystaliśmy. Te 2,4 mln zł rocznie pozwolą nam skupić się na umiędzynarodowieniu i doskonaleniu naszych struktur badawczych.
Przypomnijmy. Pierwszy konkurs w ramach Programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” został przeprowadzony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2019 roku. Do udziału zgłosiło się 20 szkół wyższych, 10 z nich otrzymało status uczelni badawczej. Zwycięzcy otrzymują w latach 2020–2026 zwiększoną o 10% kwotę subwencji.
Jak wspomina rektor, w I edycji konkursu uczelnia nie mogła startować z powodu wąskiej specjalizacji, ograniczonej do jednej dziedziny nauk technicznych, bo same wyniki ewaluacji w 2017 roku miała bardzo dobre.
– Teraz warunki zostały zmienione i spełniamy wszystkie kryteria na uczelnię badawczą. Jest wymóg sześciu dyscyplin, a my ewaluowaliśmy siedem. Spełniamy też pozostałe kryteria, czyli nie mamy ani jednej kategorii B – nie mieliśmy jej nawet po pierwszym etapie – oraz mamy większość dyscyplin, sześć na siedem, z kategoriami A i A+ – wyjaśnia prof. Zbigniew Pater.
W jaki sposób uczelnia przygotowuje się do konkursu na uczelnię badawczą?
– Opracowaliśmy koncepcję, w której pojawiło się osiem działań, pozwalających nam osiągnąć doskonałość naukową. Wśród nich są m.in.: konkursy na finansowanie wysoko punktowanych publikacji, udział w międzynarodowych wystawach wynalazków, specjalny program skierowany do pracowników rozpoczynających karierę naukową czy finansowanie przyjazdu wybitnego zagranicznego naukowca – informuje prof. Wojciech Franus, prorektor ds. nauki.
Uczelnia wsparcie skieruje także do swoich studentów. Opracowany zostanie system indywidualnych ścieżek kształcenia studentów w ramach uczestnictwa w projektach badawczych oraz program zarządzania talentami.
Dla Politechniki Lubelskiej bycie uczelnią badawczą niesie wiele korzyści. Po pierwsze, 10% subwencji więcej. Po drugie, naukowcy dostaną możliwość rozwoju naukowego na niespotykaną dotychczas skalę i po trzecie, politechnika nawiąże kolejne trwałe, systemowe relacje z otoczeniem naukowym i gospodarczym w całym świecie, których efektem będzie realizacja wspólnych inicjatyw badawczych.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej