Katedra Konserwacji Zabytków w Politechnice Lubelskiej już po raz drugi zorganizowała międzynarodowe warsztaty dla studentek uczelni technicznych z Ukrainy dotyczące Ochrony i zarządzania dziedzictwem o najwyższej wartości – systemu światowego Dziedzictwa Unesco.
W dniach od 3-14 lipca w Lublinie i Kłodzku odbyły się szkolenia praktyczne i warsztaty z zakresu ochrony i konserwacji dziedzictwa dla 20 studentek uczelni technicznych z całej Ukrainy (Uniwersytet Narodowy Politechniki Lwowskiej, Charkowski Narodowy Uniwersytet Gospodarki Komunalnej im. A.N. Beketov, Kijowski Narodowy Uniwersytet Budownictwa i Architektury, Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza). Warsztaty te są wydarzeniem cyklicznym. W zeszłym roku odbywały się na zamku w Janowcu w tym roku w twierdzy Kłodzko.
W ramach praktycznych działań organizowanych przez zespół Katedry Konserwacji Zabytków studentki przeszły teoretyczne i praktyczne szkolenia w ramach których zapoznały się z zasadami tworzenia modelu dokumentacji obiektów zabytkowych w tym cyfrowych metod inwentaryzacji z użyciem skanera 3D, uzupełnionych fotogrametrią z naziemnych i powietrznych fotografii.
Szkolenie na twierdzy w Kłodzku dało możliwość zaznajomienia i zastosowania w praktyce zasad określania stanu zachowania obiektu zabytkowego i jego atrybutów w tym szacowania skali zniszczeń oraz sposobów gromadzenia danych w standardzie karty stanu technicznego obiektów. Zebraną wiedzę i doświadczenia studentki będą mogły wykorzystać w celu ochrony dziedzictwa kulturowego w czasie wojny, jak i w późniejszym procesie odbudowy kraju.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej