Politechnika Lubelska świętuje: nadanie tytułu Honorowego Profesora oraz promocje doktorskie i habilitacyjne

19.05.2023 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Dzisiaj mówimy światu: Jest bardzo dobrze, ale wierzymy, że najlepsze przed nami! – powiedział rektor prof. Zbigniew Pater podczas uroczystego posiedzenia Senatu z okazji Święta Politechniki Lubelskiej. I dodał: 70 lat temu stolica Lubelszczyzny wzbogaciła się o innowacyjną szkołę wyższą, podchodzącą do kształcenia studentów w sposób praktyczny, nowoczesny oraz przygotowującą przyszłych absolwentów do podejmowania nowych wyzwań.

Prezentując obecną kondycję Politechniki Lubelskiej oraz szanse stojące przed członkami społeczności akademickiej, rektor odniósł się do początków Uczelni – mówił o trudnej sytuacji lokalowej, braku własnych pracowni, problemach z pozyskaniem kadry naukowej. Przeciwstawił ten obraz aktualnej sytuacji Uczelni, eksponując jej osiągnięciach w zakresie kształcenia, badań i relacji z otoczeniem. – Politechnika Lubelska jest predysponowana do roli lidera regionu. Przygotowujemy wykwalifikowaną kadrę dla instytucji i przedsiębiorstw Lubelszczyzny, zapewniamy transfer najnowszych technologii i innowacji do gospodarki regionalnej, poprzez komercjalizację wyników badań – podkreślił prof. Zbigniew Pater.

Ważną częścią uroczystości była ceremonia nadania tytułu Honorowego Profesora Politechniki Lubelskiej profesorowi Marianowi Kwietniewskiemu z Politechniki Warszawskiej.

- Profesor Kwietniewski należy do grona najlepszych krajowych specjalistów z zakresu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków. W tym obszarze utworzył dobrze funkcjonującą szkołę naukową. Z powodzeniem wspiera rozwój Wydziału Inżynierii Środowiska. Za tę owocną i długoletnią współpracę chcemy Mu podziękować – mówił rektor Politechniki Lubelskiej prof.  Zbigniew Pater.

Profesor Marian Kwietniewski jest nauczycielem akademickim Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Jego zainteresowania naukowe skupiają się m.in. na: badaniach i ocenie niezawodności, ryzyka
i bezpieczeństwa systemów zaopatrzenia w wodę i kanalizacji; rozwiązaniach materiałowo-konstrukcyjnych do budowy i modernizacji systemów dystrybucji wody i kanalizacji; modelowaniu i monitorowaniu układów dystrybucji wody i sieci kanalizacyjnych; wtórnym zanieczyszczeniu wody w sieciach. Jest autorem lub współautorem ponad 250 publikacji naukowych (monografii, artykułów, referatów) oraz 10 patentów i 2 zgłoszeń patentowych.

Jak zaznaczyła autorka laudacji prof. Beata Kowalska, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska, współpraca profesora Mariana Kwietniewskiego z Wydziałem Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej trwa już 20 lat. – Przez 6 lat był naszym pracownikiem, pełniąc funkcję kierownika Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Z Jego inicjatywy utworzono specjalność wodociągi i kanalizacje na kierunku inżynieria środowiska. Był promotorem 40 prac dyplomowych. Uczestniczył, razem z pracownikami naszego wydziału, w 6 dużych projektach badawczych i badawczo-rozwojowych, dotyczących głównie tematyki niezawodności i bezpieczeństwa dostawy wody do odbiorców – poinformowała dziekan.

Promocje doktorskie i habilitacyjne

„Spondeo ac polliceor” (obiecuję, obiecuję) – sentencja ta ponownie zabrzmiała podczas uroczystej promocji doktorskiej. Uczestnicy spotkania byli świadkami powiększenia społeczności akademickiej o dwóch nowych doktorów habilitowanych i trzydziestu doktorów.

–  Uzyskanie stopnia naukowego jest oczywiście osiągnięciem indywidualnym, ma ono jednak znaczenie także dla całej Uczelni. To w młodych naukowcach pokładamy największe nadzieje. Ich rozwój, osiąganie kolejnych szczebli na drabinie kariery naukowej, jest jednym
z podstawowych wyznaczników pozycji i tempa, w jakim naukowo rozwija się Politechnika Lubelska
– podkreślił rektor.

Promocje otrzymali:

Dr hab. inż. Zbigniew OMIOTEK

Dr hab. inż. Patryk RÓŻYŁO

Dr inż. Wojciech ANDRZEJUK

Dr inż. Arman ABENOV

Dr inż. Karolina CZARNACKA

Dr inż. Wojciech DANILCZUK

Dr inż. Marcin DĘBIŃSKI

Dr inż. Egor GUROV

Dr inż. Gaini KARNAKOVA

Dr inż. Paweł KARPIŃSKI

Dr inż. Vladimir KOVALEV

Dr inż. Ewelina KRAWCZAK

Dr inż. Anna KRAWCZUK

Dr inż. Konrad LIS

Dr inż. Mateusz LITWIN

Dr inż. Agnieszka NOWACKA

Dr inż. Kamil PASIERBIEWICZ

Dr inż. Paweł PIOŚ

Dr inż. Radosław RACZYŃSKI

Dr inż. Joanna RĘKAS

Dr inż. Anna RZEPECKA-BODZAK

Dr inż. Przemysław SANDER

Dr inż. Indira SHEDREYEVA

Dr inż. Jakub SKOCZYLAS

Dr inż. Wojciech SMAGOWSKI

Dr inż. Andrzej SZEWCZAK

Dr inż. Daniel TOMPOROWSKI

Dr inż. Tytus TULWIN

Dr inż. Ireneusz USYDUS

Dr inż. Svetlana UVAYSOVA

Dr inż. Patrycja WALCZUK-GĄGAŁA

Dr inż. Łukasz WÓJCIK

Jak zauważył prof. Zbigniew Pater, Uczelnia ma kadrę naukową, której osiągnięciami może się szczycić. Osobom, którym zostały nadane, poza Uczelnią tytuł profesora oraz stopnie naukowe doktora habilitowanego i doktora, wręczono listy gratulacyjne. Należeli do tego grona:

Prof. dr hab. inż. Dariusz MAZURKIEWICZ

Dr hab. inż. Patryk JAKUBCZAK

Dr inż. arch. Michał DMITRUK

Dr inż. Anna FUTA

Dr inż. Damian HARASIM

Dr inż. Magdalena JASTRZĘBSKA

Dr Marta KALBARCZYK.

Na zakończenie uroczystości rektor jeszcze raz pogratulował Honorowemu Profesorowi, nowo wypromowanym doktorom habilitowanym i doktorom, jak również podziękował wszystkim za przybycie. O oprawę muzyczną zadbał Chór Akademicki Politechniki Lubelskiej pod dyrekcją prof. Elżbiety Krzemińskiej.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej