To było wyjątkowe pożegnanie wakacji na terenach zielonych Politechniki Lubelskiej. Podczas czwartej edycji pikniku rodzinnego „Z nauką za pan brat” okrzyków radości, śmiechu i dobrej zabawy było co niemiara.
– Podczas pikniku prowadziliśmy warsztaty dla dzieci z druku 3D. Dzięki temu zajęciu dzieci poprawiają swoje zdolności motoryczne i kształtują wyobraźnię przestrzenną – mówi Kacper Witak z Koła Naukowego Grafiki Inżynierskiej i Animacji Komputerowej „AnimGRAF” działającego na wydziale matematyki i informatyki technicznej Politechniki Lubelskiej. – Przed naszym stanowiskiem ustawiła się duża kolejka. Dzieci zawsze chętnie uczestniczą w tego typu zajęciach, a czasami przychodzą nawet kilka razy żeby stworzyć swoją figurę przestrzenną.
– Taka zabawa powinna być codziennie. Albo chociaż co niedzielę. To jest takie moje życzenie, bo bardzo mi się tutaj podoba – 8-letnia Maja poważnym tonem odpowiadała na pytanie, jak bawi się na pikniku „Z nauką za pan brat”. – To powinna być zabawa na pożegnanie wakacji i na powitanie szkoły i na każdy jej dzień!
Na pikniku rodzinnym zorganizowanym przez Politechnikę Lubelską i Stowarzyszenie Granica Bezpieczny Wschód, podobnych opinii usłyszeć można było o wiele więcej. I to zarówno wśród dużych, jak i małych.
– Mamy trójkę dzieci i bardzo często jeździmy z nimi na różne imprezy. Pierwszy raz jestem jednak na wydarzeniu, na którym sam doskonale się bawię – przyznawał pan Piotr z Lublina. Razem z dziećmi szalał w strefie retro. – Pokazuje synom, jak sam bawiłem się w dzieciństwie. Najpierw krytykowały grafikę, ale potem tak się wciągnęły, że trudno będzie je oderwać.
Mnóstwo chętnych przyciągnęły też wydarzenia związane z nauką, m.in. pokazy chemiczne, warsztaty fizyczne, pokazy robotów, świat pod mikroskopem i długopisy 3D.
– Nigdy nie sterowałam robotem, a okazuje się, że to bardzo fajne – komentowała Wiktoria.
– Może kiedyś będziesz studiować na Politechnice, a potem to będzie twoja praca? – podpuszczała mama dziewczynki.
– Fajnie. A potem będę pracować biorąc odciski palców od przestępców – szybko odpowiedziała rezolutna 11-latka, bo jak się okazało stoisko przygotowane przez policję też zrobiło na niej gigantyczne wrażenie.
W pikniku udział wzięło też udział wielu najmłodszych miłośników motoryzacji. Antosia zachwycił samochód-symulator dachowania. Kubę cieszyła najbardziej możliwość znalezienia się za kierownicą pojazdów wojskowych i strażackich.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej