Projekty naukowe, badania oraz analizy to główne obszary umowy o współpracy zawartej 6 marca br. pomiędzy Politechniką Lubelską a Powiatem Lubelskim. Dokument ze strony PL podpisał rektor prof. Zbigniew Pater, a w imieniu Powiatu starosta lubelski Zdzisław Antoń.
Rektor zwraca uwagę, że współpraca na linii nauka-biznes-samorząd jest jedną z misji współczesnych szkół wyższych.
– Uczelnia dzisiaj to nie tylko dydaktyka i nauka, ale to też szeroka współpraca z otoczeniem społecznym i gospodarczym. W tym roku Politechnika Lubelska została Ambasadorem Województwa Lubelskiego. To zobowiązuje i dlatego chcemy dzielić się z naszymi partnerami rozwiązaniami, które powstają na uczelni. Współpracujemy już z powiatem łęczyńskim oraz gminą Biłgoraj. Teraz nasi naukowcy będą wspierać powiat lubelski – mówi rektor prof. Zbigniew Pater.
Również starosta lubelski podkreśla rolę współpracy z ośrodkami akademickimi, które są bardzo ważnym elementem zrównoważonego rozwoju powiatu lubelskiego.
– Często borykamy z prostymi problemami. Zatrudniamy wtedy firmy konsultingowe, a przecież Lublin dysponuje ogromnymi zasobami skupionymi na uczelniach. Aby maksymalnie i efektywnie wykorzystać wszystkie nasze możliwości będziemy posiłkować się wiedzą i doświadczeniem Politechniki Lubelskiej – zaznacza starosta Zdzisław Antoń.
Na mocy porozumienia PL będzie realizować projekty badawcze, które są istotne dla lokalnych potrzeb i wyzwań powiatu. Dzięki temu możliwe jest opracowywanie innowacyjnych rozwiązań, które mogą przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego regionu.
– Naszym celem jest przygotowanie i realizacja wspólnych projektów w ramach dostępnych instrumentów finansowych: europejskich, krajowych i regionalnych. Stworzy to nową płaszczyznę działań na rzecz innowacji i rozwoju naszego środowiska. Przyczyni się także do dalszej poprawy jakości życia społeczno-gospodarczego mieszkańców gmin powiatu lubelskiego – przekonuje starosta lubelski.
Ze strony powiatu jest zapotrzebowanie na badania i analizy dotyczące między innymi wykorzystania sztucznej inteligencji w administracji, cyberbezpieczeństwa oraz przechowywania i analizy danych.
– Wiemy, jak wyglądają procesy administracyjne. Wiemy, jak przebiega obsługa klienta w administracji. Chcemy to usprawnić. W tej chwili powszechne są usługi cyfrowe. Mieszkaniec mógłby z domu załatwić większość spraw w urzędzie, korzystając z pomocy chociażby Avatara, który będzie analizował potrzeby mieszkańca, będzie go ukierunkowywał. A będzie się to działo dzięki sztucznej inteligencji – wyjaśnia dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Starostwa Powiatowego w Lublinie Waldemar Wapiński.
I zapowiada pomoc w komercjalizacji rozwiązań powstających na uczelni.
– Mamy Powiatowe Biuro Biznes Lubelskie, w ramach którego współpracujemy z przedsiębiorcami na terenie całego powiatu i bardzo chętnie będziemy rozmawiać z nimi o poszukiwaniu inwestorów – oświadcza Wapiński.
Jak informuje dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii PL Paweł Chrapowicki, szczególny nacisk położony zostanie również na realizację projektu „Green Human Space”, który zakłada rewitalizację terenów wokół technikum pszczelarskiego w Pszczelej Woli oraz promocję nauki w Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) w Bychawie.
– Wśród najważniejszych obszarów współpracy wskazaliśmy wspólnie troskę o zapewnienie efektywności energetycznej inwestycji, zrównoważony rozwój terenu wokół Technikum Pszczelarskiego oraz wykorzystanie najnowszych technologii, w tym druku i skanowania 3D
w celu zaprezentowania dziedzictwa kulturalnego Lubelszczyzny – tłumaczy dyrektor Centrum.
Umowa została zawarta na czas nieokreślony.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej