Politechnika Lubelska opracowuje model cyfrowego bliźniaka Miasta Zamość jako uniwersalnego narzędzia dla władz miasta

20.09.2023 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

zeb4zen_logo_standard-1.png

Międzynarodowy projekt naukowy Zero energy buildings for zero energy neighbourhoods ZEB4ZEN realizowany w ramach programu Interreg Central Europe wybrany został spośród 280 zgłoszeń z całej Europy Środkowej. Budżet projektu wynosi ponad 2 miliony euro. Jego głównym celem jest opracowanie ponadnarodowej metodologii i regionalnych planów działania, które pokażą, jak do roku 2050 przekształcić historyczne dzielnice miejskie w dzielnice o niemal zerowym zużyciu energii. „Miasta idealne” powstałe w dobie renesansu takie jak: Zamość, Palmanova czy Karlovac, które obecnie są całkowicie nieefektywne energetycznie, mają  w przyszłości stać się „miastami idealnymi ” o zerowym zużyciu energii. W tym celu jednostki badawcze z Chorwacji (Energy Institute Hrvoje Požar  - Lider Projektu), Niemiec (Magdeburg Stendal University of Applied Sciences), Włoch (Energy Management Agency of Friuli Venezia) i Polski (Politechnika Lubelska) identyfikują możliwości modernizacji energetycznej, która połączy współczesność z tradycją zaś ich wynikiem będą konkretne działania spełniające założenia i cele Unii Europejskiej w zakresie energii i klimatu.

W tym celu zespół Katedry Konserwacji Zabytków Politechniki Lubelskiej, przy użyciu nowoczesnych technik w postaci skaningu laserowego i fotogrametrii, opracował chmurę punktów Starego Miasta w Zamościu będącą podstawą do realizacji cyfrowego modelu miasta. Cyfrowy bliźniak Zamościa będzie w przyszłości uzupełniany o informacje związane z waloryzacją zabytków, oceną ich stanu technicznego i możliwościami modernizacji energetycznych poszczególnych kamienic. Opracowane narzędzie będzie narzędziem uniwersalnym - dostępnym zarówno dla inżynierów, zarządców obiektów a przede wszystkim dla władz miasta Zamość. Równocześnie trwają przygotowania do realizacji wdrożeń pilotażowych, gdzie w praktyce przetestowane zostaną przyjęte rozwiązania, które w trakcie trwania projektu będą monitorowane i oceniane. Miasto Zamość wraz Katedrą Konserwacji Zabytków Politechniki Lubelskiej przeprowadzi prace badawcze i pilotażowe związane z termomodernizacją zabytkowej oficyny Pałacu Zamoyskich. Prace termoizolacyjne prowadzone będą tylko wewnątrz budynku. Wszystkie prace badawcze i pilotażowe na terenie zespołu staromiejskiego będą przeprowadzone w uzgodnieniu z urzędem konserwatorskim. Po wykonaniu izolacji przy użyciu różnych metod planowane jest przeprowadzenie pomiarów efektywności zastosowanych rozwiązań. Tym samym wypracowane zostaną rozwiązania, które z powodzeniem będą mogły być wdrażane i powielane w innych budynkach o podobnej typologii.

Stan zaawansowania prac projektowych ze strony Politechniki Lubelskiej, jak i pozostałych partnerów został przedstawiony na drugim spotkaniu projektowym w Palmanovej we Włoszech w dniach 12-13 września. Pozostali partnerzy projektowi podejmują obecnie działania w celu realizacji instalację farmy fotowoltaicznej – miasto Palmanova i instalacji zintegrowanej elektrowni fotowoltaicznej, a także systemu magazynowania i stacji ładowania V2X – miasto Karlovac.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej