Prof. Józef Kuczmaszewski i prof. Marek Opielak otrzymali tytuł Honorowego Profesora Politechniki Lubelskiej. Uroczystość wręczenia odbyła się 29 września na Wydziale Mechanicznym. Wydarzenie to zamknęło rok jubileuszowy 70-lecia Politechniki Lubelskiej.
Honorowy Profesor to godność nadawana osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla uczelni, wywarły realny wpływ na jej rozwój, a także znacząco wzbogaciły jej dorobek.
– Nadawanie tytułów honorowego profesora jest piękną i dostojną tradycją akademicką. W przypadku profesora Kuczmaszewskiego i profesora Opielaka godność ta niejako dopełnia wieloletnią ich więź z Politechniką Lubelską. Obaj ukończyli studia na Wydziale Mechanicznym ówczesnej Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Lublinie, a potem związali się z naszą uczelnią zawodowo, osiągając na wielu płaszczyznach sukcesy i pełniąc odpowiedzialne funkcje m.in. rektora – mówi prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.
Prof. Józef Kuczmaszewski pracuje na Politechnice Lubelskiej 49 lat. Specjalizuje się w obszarze konstrukcji i technologii połączeń klejowych materiałów konstrukcyjnych, zwłaszcza dla przemysłu lotniczego, a także obróbki skrawaniem stopów lekkich. Napisał pierwszy w Polsce skrypt dydaktyczny dotyczący klejenia śmigłowców. Był prodziekanem Wydziału Mechanicznego (1993-1999), kierownikiem Katedry Obróbki Ubytkowej, od 2012 r. Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji (2000-2020), wieloletnim członkiem Senatu, rektorem Politechniki Lubelskiej (2002-2008). Jest autorem lub współautorem: 10 opracowań monograficznych, 115 publikacji w czasopismach naukowych, 116 prac opublikowanych w materiałach konferencyjnych.
Jak zaznacza promotor prof. Sylwester Samborski, prof. Józef Kuczmaszewski to człowiek wielkiej kultury osobistej, taktu i łagodności, znany z życzliwego usposobienia, ale też wspaniały naukowiec i dydaktyk. – Przyczynił się do powstania dwóch kierunków studiów zarządzanie i inżynieria produkcji oraz inżynieria produkcji. Utworzył i rozwinął szkołę naukową połączeń adhezyjnych. Jako rektor przeprowadził między innymi szeroko zakrojone działania termomodernizacyjne budynków uczelni – informuje promotor.
Prof. Marek Opielak z Politechniką Lubelską związany jest nieprzerwanie od czasu rozpoczęcia studiów, czyli 54 lata. Tu zdobywał kolejne stopnie i tytuły naukowe oraz rozwijał badania w dyscyplinie inżynieria mechaniczna i inżynieria rolnicza. Kierował Katedrą Maszyn Przemysłu Spożywczego, przekształconą w Katedrę inżynierii Procesowej, Spożywczej i Ekotechniki. Do roku 2020 był kierownikiem Zakładu Inżynierii Procesowej, Bezpieczeństwa i Ekologii. W latach 2002-2008 zajmował stanowisko prorektora ds. ogólnych, a w 2008 roku powierzono Mu kierowanie Politechniką Lubelską (do 2012 roku). Jest autorem bądź współautorem ok. 250 publikacji (w tym 18 monografii i książek) oraz 12 patentów i wzorów użytkowych.
Na zasługi prof. Marka Opielaka dla rozwoju uczeni wraca uwagę promotor prof. Paweł Droździel: – Zainicjował powstanie nowych kierunków studiów i nowoczesnej bazy laboratoryjnej dla celów naukowych i dydaktycznych, modernizował programy nauczania, był organizatorem i opiekunem praktyk zawodowych studentów i kół naukowych. Dzięki m.in. Jego staraniom uczelnia uzyskała finansowanie budynku Wschodniego Innowacyjnego Centrum Architektury oraz gruntownego remontu Wydziału Mechanicznego.
W historii uczelni godność Honorowego Profesora nadano dotychczas 32 osobistościom ze świata nauki, w tym 12 uczonym z zagranicy. Przyznanie tego tytułu jest formą podziękowania składaną przez całą społeczność akademicką Politechniki Lubelskiej.
– Prof. Józef Kuczmaszewski i prof. Marek Opielak kierowali uczelnią w sumie przez 10 lat od 2002 r. do 2012 r. Był to ważny okres – weszliśmy do Unii Europejskiej, pojawiły się nowe możliwości finansowania. Zdobyte środki zostały przez ówczesnych rektorów dobrze spożytkowane i spowodowały dynamiczny rozwój uczelni. Jesteśmy im za to ogromnie wdzięczni – podkreśla prof. Zbigniew Pater.
Słowa uznania i szacunku dla Honorowych Profesorów skierował również prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk. Ich wyrazem były medale „Zasłużony dla Miasta Lublina”, które wręczyła podczas uroczystości zastępca prezydenta Lublina Beata Stepaniuk-Kuśmiarzak.
Wzruszenia i dumy z otrzymanego wyróżnienia nie kryli Honorowi Profesorowie.
– Czuję się trochę tak jakbym wyfruwał z rodzinnego gniazda. W 1970 roku przyjechałem do Lublina na studia. Już po pierwszych tygodniach wiedziałem, że Wyższa Szkoła Inżynierska to jest moje miejsce na Ziemi. Z uczelnią związałem się także zawodowo, jak się okazało na całe moje zawodowe życie. Odpowiadał mi studencki gwar i cisza laboratoriów – mówi prof. Józef Kuczmaszewski. I dodaje: – Jestem dumny, że mogłem przez ponad 50 lat tutaj się kształcić i pracować. Podejmując pracę, nigdy nie sądziłem, że spotka mnie na uczelni tak wiele wzruszających i ważnych momentów. Bardzo, bardzo serdecznie dziękuję za to wyróżnienie.
W podobnym tonie wypowiada się prof. Marek Opielak: – Bardzo się cieszę, że moja praca na Politechnice Lubelskiej została dostrzeżona i doceniona. Dziękuję za zaszczyt bycia w gronie osób zasłużonych dla Politechniki Lubelskiej. Zawsze miałem na uwadze dobro naszej uczelni. Chciałem, żeby się rozwijała, żeby osiągała coraz lepsze wyniki, przede wszystkim jednak starałem się dbać o pracowników i studentów.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej