Politechnika Lubelska i Archidiecezja Lubelska zawarły porozumienie, które ma na celu współpracę w obszarze budownictwa sakralnego. „To ważny krok w kierunku zachowania i promowania bogatego dziedzictwa kulturowego regionu lubelskiego” podkreślają przedstawiciele obu stron.
Jak wspomina Rektor prof. Zbigniew Pater, inicjatywa współpracy z Archidiecezją Lubelską jest rezultatem zaangażowania pracowników dwóch Wydziałów: Zarządzania oraz Budownictwa i Architektury. – Doszli oni do wniosku, że istnieje potrzeba wsparcia Kościoła w kwestiach technicznych związanych z dziedzictwem kulturowym, a przede wszystkim z jego architekturą. To porozumienie ma charakter otwarty, w każdej chwili możemy poszerzyć je o nowe obszary. Wierzymy, że łącząc siły, osiągniemy efekt synergii, który przyniesie korzyści całemu społeczeństwu.
Zadowolenia z przyszłej współpracy nie ukrywa Arcybiskup Metropolita Lubelski ks. Stanisław Budzik: – Ochrona zabytków wymaga profesjonalnego podejścia. Dlatego cieszę się, że Politechnika Lubelska wesprze księży proboszczów i wikariuszy w tym zadaniu. Chodzi nie tylko o pomoc techniczną, ale także dostęp do wiedzy i doświadczenia z dziedziny architektury, budownictwa i ochrony zabytków.
W ramach współpracy naukowcy z Wydziału Budownictwa i Architektury będą zajmować się projektowaniem, ale także opracowywaniem ekspertyz, badaniami architektonicznymi i pracami konserwatorskimi obiektów sakralnych.
– Dziedzictwo kulturowe, zwłaszcza w postaci obiektów sakralnych, stanowi niezwykle istotny element tożsamości regionalnej. Warto zaznaczyć, że wiele zespołów kościelnych i klasztornych w naszym regionie jest wpisanych do rejestru zabytków, co świadczy o ich ogromnym znaczeniu dla historii i kultury. Niemniej jednak wiele z nich, szczególnie te położone w mniejszych miejscowościach, pozostaje nieznanych i niedocenianych. W obliczu globalizacji i dynamicznych zmian społecznych, to dziedzictwo staje się kluczowym elementem, który powinniśmy pielęgnować i chronić – uważa Prodziekan ds. studenckich Wydziału Budownictwa i Architektury dr inż. arch. Bartłomiej Kwiatkowski.
Do dokładnej analizy i dokumentacji zabytków wykorzystane będą m.in. zdalnie sterowane aparaty latające, scanning 3D, badania termograficzne, akustyczne oraz georadarowe.
Jednym z pomysłów jest równie zaangażowanie studentów do współpracy. – Architektura to nie tylko wiedza teoretyczna, ale także umiejętność praktycznego działania. Praktyka na rzeczywistych obiektach, takich jak kościoły, jest niezastąpionym doświadczeniem. Studenci, którzy będą uczestniczyć w takich projektach, nie tylko zdobędą cenne umiejętności, ale także przyczynią się do zachowania dziedzictwa kulturowego naszego regionu – podkreśla Prodziekan.
Swojego wsparcia w realizację wspólnych projektów udzielą także pracownicy Wydziału Zarządzania.
– Jesteśmy w stanie podjąć wiele prac związanych z zarządzaniem procesami, koordynacją i zarządzaniem zasobami ludzkimi. Mamy doświadczenie w opracowaniu harmonogramu, dokumentacji oraz kart kontrolnych realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć. Specjalizujemy się w sporządzaniu raportów cząstkowych oraz końcowych opisujących poszczególne etapy realizacji prac. Będziemy dążyć do tego, aby nasza współpraca była oparta na efektywności i pełnym wykorzystaniu potencjału każdej strony – przekonuje Dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. inż. Marcin Gąsior.
O oczekiwaniach związanych z przyszłymi działaniami mówi ekonom Archidiecezji Lubelskiej ksiądz dr Jarosław Orkiszewski.
– Jednym z niezwykle cennych aspektów naszych wspólnych inicjatyw będzie praca nad odtworzeniem planów oraz digitalizacją zabytkowych kościołów. Wiemy, że wiele z nich jest wpisanych do rejestru zabytków, ale często brakuje dokładnych planów. Warto także podkreślić, że ta współpraca dodaje wiarygodności naszym działaniom, dzięki czemu łatwiej nam będzie zdobywać wsparcie finansowe – informuje ksiądz ekonom. I dodaje: – Mamy nadzieję na rozwinięcie działań również w dziedzinie ekologii. Archidiecezja Lubelska liczy ponad 100 cmentarzy, a problem śmieci na cmentarzach jest bardzo realny. Dlatego też chcielibyśmy, aby Politechnika Lubelska wsparła nas w aspekcie recyklingu odpadów.
Porozumienie zawarte zostało 12 września 2023 r. w Pałacu Biskupim Archidiecezji Lubelskiej. Podpisy pod dokumentem złożyli: w imieniu Politechniki Lubelskiej Rektor prof. Zbigniew Pater, ze strony Archidiecezji Lubelskiej Arcybiskup Metropolita Lubelski ks. Stanisław Budzik.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej