Politechnika Lubelska chce zielonej Europy

12.06.2024 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Zmiany klimatu nie sprzyjają zachowaniu historycznych miast. Szczególnie trudna jest sytuacja dziedzińców, gdzie brak jest jasnej strategii zarządzania tymi przestrzeniami. Bez odpowiedniej rewitalizacji klimatycznej i nowego podejścia w ich organizacji zmiany klimatu będą coraz bardziej odczuwalne przez mieszkańców.

Na pomoc śpieszą naukowcy Katedry Konserwacji Zabytków Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, którzy realizować będą projekt RE-PUBLIC SPACES. Są oni liderami międzynarodowego konsorcjum koordynującego 9 partnerów z czterech państw, w tym instytucji naukowych z Włoch (Fondazione LINKS), Chorwacji (Energy institute Hrvoje Požar) i Słowenii (University of Ljubljana), a także miast: Łodzi, Osijek, Pinerolo i Velenje.

– Chcemy stworzyć przestrzenie, które nie tylko chronią przed skutkami zmian klimatycznych, ale także poprawiają jakość życia mieszkańców. Rewitalizacja dziedzińców historycznych miast jest więc nie tylko możliwa, ale także niezbędna, aby tworzyć przyjazne i zrównoważone środowisko miejskie – uważa dr inż. arch. Kamila Boguszewska z Katedry Konserwacji Zabytków.

Badacze przeprowadzą cztery wdrożenia pilotażowe w czterech europejskich miastach: Łodzi, Osijek, Pinerolo i Velenje.

– Opracujemy nową metodologię analizy dziedzińców jako organizmu przestrzennego wraz ze strategiami adaptacji, które uwzględniają specyficzne czynniki klimatyczne w każdym regionie. Testowane i oceniane będą  nowe strategie w lokalnych projektach pilotażowych (w miastach) oraz opracowane zostaną protokoły i wytyczne dla miast – mówi naukowczyni.

W Łodzi badacze skupią się na problemie nawalnych deszczy, wprowadzając infrastrukturę zieloną i rozwiązania czerpiące z natury, aby rozszczelnić podwórka i poprawić gospodarkę wodną.

W Pinerolo będą ochładzać przestrzenie miejskie poprzez wprowadzenie elementów małej architektury i zadaszeń o wysokim albedo, które odbijają światło.

Velenje w Słowenii to ciekawy przykład, gdzie naukowcy będą naprawiać źle zrewitalizowaną przestrzeń, która stała się pustynią miejską. Tam wprowadzą mobilne meble z elementami zieleni, które umożliwią różnorodne aranżacje przestrzeni, używając naturalnych materiałów.

Osijek w Chorwacji będzie miejscem, gdzie zastosowane zostaną różne elementy błękitno-zielonej infrastruktury, elementy wodne, takie jak zamgławiacze czy fontanny, aby chłodzić miasto.

Prac nie udałoby się sfinansować bez środków zewnętrznych. Unia Europejska prowadzi program naukowo-wdrożeniowy Interreg Central Europe, którego celem jest znalezienie najlepszych rozwiązań dla wspólnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne czy  transformacja cyfrowa. Do drugiego naboru złożono 280 wniosków z całej Europy Środkowej. Finansowanie w wysokości 76,3 mln EUR z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego otrzyma 47 z nich. Siedmioma projektami zarządzać będą polskie instytucje.

Politechnika Lubelska jest liderem projektu RE-PUBLIC SPACES, który rozpoczął się
1 czerwca. Jego budżet wynosi półtora miliona euro. Jest to największy międzynarodowy projekt naukowy finansowany przez Unię Europejską realizowany przez lubelską uczelnię.

pl_re-public_spaces-01.png

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej