Politechnika Lubelska będzie wspierać polską branżę spożywczą. Uczelnia podpisała umowę z Pszczółką

12.03.2024 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Politechnika Lubelska zyskała kolejnego partnera do współpracy. Uczelnia zawarła umowę z Fabryką Cukierków Pszczółka, w ramach której obie strony zobowiązały się do zaangażowania w obszarze naukowo-badawczym i edukacyjnym. 

Umowa podpisana została 12 marca br. w murach uczelni, a jej sygnatariuszami byli rektor prof. Zbigniew Pater oraz członek zarządu Justyna Budzyńska.

Politechnika Lubelska bardzo silnie związana jest z przemysłem. Taka współpraca to zawsze nowe możliwości dla uczelni. To przykład budowania synergii między środowiskiem naukowym a sektorem gospodarczym. Dzięki temu łączymy wiedzę z praktycznym  doświadczeniem oraz zasilamy rynek rozwiązaniami opartymi na wynikach prac badawczych prowadzonych na uczelni – zaznacza prof. Zbigniew Pater.

Korzyści płynące z podpisanej umowy dostrzega również Justyna Budzyńska, członek zarządu Pszczółki:

Współpraca pozwoli nam na wymianę wiedzy, zasobów, wpłynie na rozwój innowacyjności, a z drugiej strony przygotuje studentów do rzeczywistości na rynku pracy w branży FMCG. Liczymy na transfer technologii, wykorzystanie potencjału naukowców i studentów przy procesach produkcyjnych i badawczo-rozwojowych oraz promowanie polskiej branży spożywczej – mówi Justyna Budzyńska.

Zgodnie z podpisaną umową, Politechnika i Pszczółka mają opracowywać oraz rozwijać projekty dotyczące nowych technologii, a także dzielić się doświadczeniami, wiedzą oraz umiejętnościami ekspertów.

Będziemy stanowić wsparcie merytoryczne w automatyzacji i robotyzacji procesów produkcji, konfekcjonowania i pakowania wyrobów wytwarzanych w przedsiębiorstwie. Ponadto będziemy wspomagać „Pszczółkę” w optymalizacji procesów produkcyjnych ukierunkowanych na wzrost efektywności realizowanych procesów oraz ich pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. Chodzi o tzw. zrównoważoną produkcję – wyjaśnia prof. Arkadiusz Gola z Katedry Informatyzacji i Robotyzacji Produkcji Politechniki Lubelskiej.

Z zawartej umowy skorzystają także studenci. Zyskają m.in. szansę odbycia praktyk i staży. Otwiera się przed nimi także możliwość rozpoczęcia kariery zawodowej w spółce.

Jak podkreśla rektor, celem uczelni jest zbudowanie  kompleksowego modelu współpracy w obszarze dydaktyki.

Bardzo ważnym elementem, mającym wpływ na jakość kształcenia przyszłej kadry inżynierskiej jest bezpośrednie zetknięcie się studentów z rzeczywistymi warunkami przemysłowymi. Poprzez praktyki i staże, a później realizowane projekty inżynierskie i prace dyplomowe nasi studenci będą przygotowywani do życia zawodowego – zwraca uwagę rektor.

Justyna Budzyńska, członek zarządu Pszczółki potwierdza, że studenci Politechniki Lubelskiej będą mieć możliwość pisania branżowych prac dyplomowych, które odpowiadają na potrzeby spółki – najczęściej chodzi o rozwiązanie konkretnego problemu technologicznego. 

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej