Politechniczna Sieć Via Carpatia. Wspólna przestrzeń dla nauki, dydaktyki i komercjalizacji

01.12.2024 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Współpraca to klucz do sukcesu – ta idea przyświeca Politechnicznej Sieci Via Carpatia, która łączy wysiłki trzech uczelni technicznych: Politechniki Białostockiej, Politechniki Lubelskiej i Politechniki Rzeszowskiej.

Podczas konferencji podsumowującej projekt na Politechnice Białostockiej prof. Maria Mrówczyńska, wiceminister nauki, podkreśliła znaczenie inicjatywy: – Idea Politechnicznej Sieci Via Carpatia jest niezwykle cenna, wpisuje się w politykę naukową państwa, ale również rozwój szkolnictwa wyższego.

Działania Sieci mają charakter wielowymiarowy, obejmując edukację, badania naukowe i komercjalizację wyników prac badawczych. Liderzy poszczególnych obszarów to: Politechnika Białostocka w zakresie kształcenia, Politechnika Lubelska w obszarze nauki, Politechnika Rzeszowska w dziedzinie komercjalizacji.

Wspólne działania tych trzech uczelni są skierowane do szerokiego grona odbiorców: od uczniów szkół ponadpodstawowych, przez studentów i naukowców, aż po otoczenie społeczno-gospodarcze.

„Naukolatek – Nastoletni Naukowiec”

Jednym z ciekawszych projektów Sieci jest program „Naukolatek – Nastoletni Naukowiec”, dedykowany wybitnym uczniom szkół ponadpodstawowych. Dzięki temu przedsięwzięciu młodzi ludzie mogą rozpocząć swoje pierwsze projekty badawcze.
– W ramach programu zrealizowanych zostanie ponad 180 projektów badawczych, a do szkół trafi około 2,7 mln zł na działania wspierające te inicjatywy – poinformował rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.
Program ma na celu przyciągnięcie utalentowanej młodzieży na uczelnie techniczne, gdzie w przyszłości mogą stać się studentami, a później pracownikami.

Staże „Po sąsiedzku”

Kolejnym elementem Sieci są staże „Po sąsiedzku”, które pozwalają na wymianę wiedzy i doświadczeń między uczelniami. Do tej pory skorzystało z nich blisko 200 osób.
– Głównym celem tych staży jest tworzenie międzyuczelnianych zespołów naukowych, które będą podejmowały ważkie tematy badawcze – podkreśla rektor.

Iskra

W ramach programu Iskra realizowanych jest 12 projektów naukowych.  Każda uczelnia koordynuje po cztery takie projekty w różnych dyscyplinach naukowych, tak żeby objąć tym działaniem jak najszerszy obszar naszej działalności naukowej. W efekcie powstały już cztery wnioski na projekty, w tym międzynarodowe, które będą kontynuacją dotychczasowych prac.

– Politechniczna Sieć Via Carpatia to doskonały przykład synergii trzech uczelni technicznych, które wspólnymi siłami rozwijają edukację, naukę i komercjalizację. Projekty realizowane w ramach Sieci pokazują, jak wiele można osiągnąć dzięki współpracy i otwartości – zaznacza rektor Zbigniew Pater.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej