Pokażą, jak chronić i zarządzać dziedzictwem najwyższej wartości. Warsztaty dla studentek architektury z Ukrainy

08.07.2023 Studenci
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

20 ukraińskich studentek z uczelni technicznych w Kijowie, Lwowie, Charkowie i Czerniowcach bierze udział w warsztatach z ochrony i zarządzania światowym dziedzictwem kulturowym o najwyższej wartości. Szkolenia prowadzą naukowcy z Katedry Konserwacji Zabytków.

Wydarzenie składa się z dwóch elementów. Pierwsza część to szkolenia online, które odbyły się 3-5 lipca i stacjonarne na terenie Politechniki Lubelskiej w dniach 7-8 lipca.

W tym czasie uczestniczki poznają zasady tworzenia modelu dokumentacji obiektów zabytkowych, w tym cyfrowych metod inwentaryzacji z użyciem skanera 3D, uzupełnionych fotogrametrią z naziemnych i powietrznych fotografii. Nauczą się określania stanu zachowania obiektu zabytkowego oraz sposobów gromadzenia i wykorzystania informacji o nim – mówi prof. Bogusław Szmygin, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury oraz kierownik Katedry Konserwacji Zabytków Politechniki Lubelskiej.

Od 9 do 14 lipca studentki przebywać będą w twierdzy w Kłodzku. Jak zaznacza dr inż. Bartosz Szostak z Katedry Konserwacji Zabytków, to czas na zajęcia praktyczne.

Studentki w trakcie badań będą miały zadanie, aby oszacować stan zachowania obiektu oraz określić jego możliwości adaptacyjne i użytkowe. W tym celu nauczą się zasad skaningu laserowego oraz obsługi dronów informuje dr inż. Szostak.

Wiedzę i doświadczenia zebrane podczas zeszłorocznych warsztatów na zamku w Janowcu i obecnie w twierdzy w Kłodzku, ukraińskie studentki będą mogły wykorzystać w praktyce w swoim kraju.

Każda z pań przygotowała ocenę dla jednego obiektu zabytkowego na Ukrainie, dzięki czemu powstanie dokumentacja 20 budowli. Zdobyte tym sposobem umiejętności będą mogły służyć ratowaniu dziedzictwa kulturowego w czasie wojny, jak i w późniejszym procesie odbudowy Ukrainy – stwierdza prof. Bogusław Szmygin.

Warsztaty finansowane są z grantu otrzymanego z Narodowej Agencji Wymiany Międzynarodowej.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej