Dużo wystawców, jeszcze więcej odwiedzających. Po raz pierwszy na Politechnice Lubelskiej odbyły się Targi Kół Naukowych. Wydarzenie zorganizowane zostało 12 października 2022 roku w Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii PL („Rudy”).
– Pandemia mocno dała się we znaki studenckim kołom naukowym, kilka z nich przestało istnieć, kilka zawiesiło swoją działalność, wiele narzekało na niewielką liczbę członków. Zdecydowaliśmy więc, że zorganizujemy targi, które pozwolą zapoznać się studentom z bogatą ofertą pracy naukowej na naszej Uczelni – mówi prorektor ds. studenckich prof. Paweł Droździel.
Swoje stoiska miało blisko 30 kół naukowych. – Ich członkowie chętnie opowiadali o swoich osiągnieciach, dzięki czemu pozostali studenci mogli świadomie podjąć decyzję o obraniu własnej drogi naukowej. Będąc w kole, można uczestniczyć w wielu konkursach i ciekawych projektach. To inwestycja w swój rozwój i bezcenne doświadczenie – podkreśla prezeska Koła Naukowego Menedżerów Edyta Rola.
Na uczestników targów czekało wiele atrakcji. Można było zobaczyć m.in. łazika marsjańskiego, pojazd napędzany wodorem, małego poduszkowca czy drukarkę 3D. Chętni uczestniczyli w warsztatach na temat umiejętności pożądanych przez współczesne przedsiębiorstwa. Eksperci odpowiadali na pytanie, jakie kompetencje zagwarantują atrakcyjną pracę dzisiejszym studentom.
Opiekun Koła Naukowego Menedżerów dr inż. Jakub Bis, teraz nauczyciel akademicki, a kiedyś członek koła, tak mówi o swoich doświadczeniach: – Działałem w takiej organizacji, a nawet byłem prezesem koła, którego dzisiaj jestem opiekunem. Zawsze polecam młodym ludziom aktywność poza standardowymi zajęciami na uczelni. Daje ona wiele korzyści. To w kołach naukowych działają osoby, które często później zostają asystentami, adiunktami i profesorami. To tutaj studenci stawiają pierwsze i bardzo cenne kroki do przyszłej kariery zawodowej.
Zapytaliśmy uczestników o ich wrażenia z targów.
Justyna, studentka z Wydziału Zarządzania: – Jestem członkiem Koła Naukowego Menedżerów od roku i z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że to była bardzo dobra decyzja. W kole można poznać ciekawych ludzi i zrealizować z nimi wartościowe projekty, takie jak konferencje naukowe, czy szkolenia. Dzięki działalności w kole naukowym czuję, że się rozwijam.
Marcin, student z Wydziału Mechanicznego: – Zastanawiałem się nad wstąpieniem do jakiegoś koła naukowego lub innej organizacji studenckiej, ale nie za bardzo wiedziałem, jak to można zrobić. Wydawało mi się, że koła naukowe to hermetycznie zamknięte grupy, a tutaj okazuje się, że na Targach wszyscy zachęcają mnie do dołączenia do ich koła. Naprawdę mam problem, które koło wybrać. Bardzo zainteresowała mnie oferta koła, którego opiekunem jest profesor Gardyński. Powstają tam ciekawe pojazdy. Cieszę się, że przyszedłem na Targi.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej