Plebiscyt o tytuł ,,Złotego Inżyniera 2022"

12.01.2023 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Plebiscyt „Złoty Inżynier” organizowany przez redakcję „Przeglądu Technicznego” cieszy się nie słabnącą popularnością już od 29 lat. W tym roku jedną z nominowanych osób jest prof. dr hab. inż. Janusz W. Sikora z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych Wydziału Mechanicznego.

Poniżej przypominamy dorobek naukowy Profesora Sikory:

Prof. dr hab. inż. Janusz W. Sikora tytuł zawodowy uzyskał na Politechnice Lubelskiej w 1990 r. Doktorat obronił w 1995 r. w Politechnice Wrocławskiej, a w 2000 r. otrzymał stopień dr. hab. w Politechnice Poznańskiej. Jego specjalnością jest przetwórstwo i obróbka tworzyw polimerowych. Tytuł profesora nauk technicznych został mu nadany w 2009 r. z rąk Prezydenta RP L. Kaczyńskiego.

Od początku pracy zawodowej związany z Politechniką Lubelską, a od 2006 roku także z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Chełmie.

Prof. J. Sikora wykazuje się ponad 230 publikacjami, w tym 56 z tzw. listy filadelfijskiej i 10 monografiami (indeks Hirsha 11), oraz ponad 100 wynalazkami krajowymi i zagranicznymi. Laureat prestiżowych nagród na największych międzynarodowych wystawach i targach wynalazków np. 8 złotych, 7 srebrnych medali, nagrody specjalne. Kierownik kilku projektów, w tym w ramach UE: FP7 (Co-ExIn) i Horyzont 2020 (NEWEX), konstruktor i projektant wielu stanowisk laboratoryjnych.

Współpracuje z przemysłem wykonując np. usługę coachingu innowacji, z jego wiedzy inżynierskiej czerpią firmy z regionu np. DD Pack, SP Farmochem, PPH Parys, ZO CELMAR oraz z terenu całej Polski np. Stella Pack, Izoblok, Jedliński. Ukoronowaniem jego osiągnięć, jest stworzenie od podstaw innowacyjnego na skalę światową prototypu wytłaczarki nowej generacji, mającej zmienne w czasie wytłaczania elementy konstrukcyjne i obrotowy cylinder, co przekłada się na wzrost jakości wytłoczyny i poprawę efektywności działania. Za osiągnięcia wynalazcze odznaczony honorową odznaką „Za Zasługi dla Wynalazczości” przyznawaną przez Premiera RP.

Jest członkiem międzynarodowych i krajowych stowarzyszeń naukowo-technicznych np. The Polymer Processing Society, SIMP, SPWiR oraz Przewodniczącym o./lubelskiego Towarzystwa Przetwórców Tworzyw Polimerowych SIMP.

Wykonał kilkaset opinii i ekspertyz na rzecz PARP, NCBiR, NCN, NAWA, BGK, IPPT PAN, UM Woj. Lubelskiego projektów POIG i POIR.


Swój głos można oddać do 20 stycznia 2023 r. pod tym linkiem - https://plebiscyt.przeglad-techniczny.pl/glosuj?kandydat=24

Szczegóły dotyczące plebiscytu, a także lista wszystkich kandydatów - https://plebiscyt.przeglad-techniczny.pl/

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej