Pełni pasji, pomysłów i chęci działania – studenci Politechniki Lubelskiej wkręcają się w koła

14.11.2024 Studenci
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

„Działajcie, angażujcie się, bo naprawdę warto!” – zachęcali starsi koledzy młodszych studentów, przekonując, że studia to nie tylko nauka, lecz także świetna okazja, by poznawać fajnych ludzi, realizować ciekawe projekty i rozwijać swoje zainteresowania.

Profesor Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej, otwierając Targi, podkreślił rolę uczelni we wspieraniu pasji studentów.

– Staramy się co roku uruchamiać nowe programy skierowane do studentów. Jednym z nich  jest program „Perły Politechniki”, w którym studenci drugiego stopnia studiów będą mogli uzyskiwać grant na prowadzenie pierwszej pracy badawczej. Mamy też nowy program dla kół naukowych, umożliwiający uzyskanie finansowania na projekt szczególnie interesujący dla Politechniki pod względem promocyjnym – wyjaśnił rektor.

Mateusz, student trzeciego roku budownictwa, był pod wrażeniem Targów. – Z roku na rok są one coraz ciekawsze i bogatsze w ofertę – zauważa. Mateusz od lat pasjonuje się mechaniką, dlatego zwrócił uwagę na Hydrosa. – Zainteresowała mnie jego budowa, a głównie napęd – wyjaśnia i dodaje: – Targi otwierają wiele możliwości poznania świata od strony praktycznej, co na uczelni technicznej jest bardzo ważne.

Klaudia, studentka zarządzania, w kole naukowym widzi możliwość rozwoju i szansę na zdobycie nowych kompetencji: – Dzięki temu nabieram odwagi i pewności siebie. Mam też możliwość uczestniczenia w szkoleniach i zdobywania certyfikatów, które z pewnością docenią przyszli pracodawcy.

Ignacy, student mechatroniki, przyszedł na Targi, by znaleźć pomysł na ciekawą aktywność: – Dotychczas nie miałem tyle czasu, bo musiałem łączyć studia na dwóch kierunkach. Poszukuję inspiracji – nie ukrywam, że dla przyszłego pracodawcy działalność w kole naukowym może mieć duże znaczenie.

Z kolei Zuzannę, studentkę pierwszego roku energetyki, najbardziej zainteresowały stoiska organizacji artystycznych: – Myślę o telewizji studenckiej, bo mam doświadczenie teatralne. Pollub.tv przyciągnęła uwagę również Julii i Marty z inżynierii multimediów. – Jesteśmy na pierwszym roku, więc to dobry czas, by dołączyć do zespołu. Chcemy spróbować nowych rzeczy – mówi Marta. Julia dodaje: – Jestem po technikum po reklamie, montuję filmy od siedmiu lat i myślę, że sprawdziłabym się jako montażystka.

Dla Kamila i jego kolegów z Koła Naukowego Inżynierii Materiałowej, Targi to okazja do pokazania bolida przygotowywanego do zawodów Formuły Student: – To jednomiejscowe bolidy jak w Formule 1, tylko mniejsze. Trudno się nimi kieruje, a jeszcze trudniej je zbudować. To wymaga ogromnej wiedzy, doświadczenia i chęci – tłumaczy Kamil.

Targi to nie tylko nauka i technologia, lecz także sport. Wojtek Stańko z AZS PL zachęcał do zapisywania się do sekcji sportowych. Kuba, który wraca do zdrowia po kontuzji, chciałby wrócić do kick-boxingu, a Stanisław rozważa trójbój siłowy lub siatkówkę. Ewa z Wydziału Mechanicznego ma doświadczenie żeglarskie i chce dołączyć do Yacht Clubu.

Na zakończenie dnia targowego uczestnicy spotkali się z Karolem Wójcickim –popularyzatorem astronomii, który fascynację nocnym niebem przekuł w pełną pasji misję edukacyjną. Znany dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny i twórca największego polskiego fanpage'a astronomicznego „Z głową w gwiazdach” dzielił się swoją wiedzą i niezwykłymi opowieściami.

Podczas Targów Kół Naukowych i Organizacji Studenckich Politechniki Lubelskiej każdy z uczestników mógł znalazł coś dla siebie, a uczelnia – co podkreśla prof. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich – stara się wspierać tę różnorodność.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej