Oszczędnie dla kieszeni. Oszczędnie dla środowiska

09.05.2024 Studenci

Rachunki za wodę mogą być znacznie niższe. Nie musimy bać się powodzi błyskawicznych, które niedawno dotknęły Dubaj. Możemy też troszczyć się o środowisko. To wnioski z pracy studentów Politechniki Lubelskiej, którzy zaprojektowali osiedle domów jednorodzinnych pod Lublinem.

Zadaniem studentów z Klubu Dyskusyjnego „For&Against” było stworzenie projektu osiedla domów jednorodzinnych, które jest przyjazne dla środowiska i pomaga zwalczać skutki zmian klimatycznych. Stąd zastosowanie zielonych dachów (czyli dachów z roślinami), ogrodów deszczowych pomagających chłonąć wodę deszczową, betonu wodoprzepuszczalnego pozwalającego wodzie wsiąkać oraz systemów zbierania deszczówki. Żeby wyniki badań nie były czysto teoretyczne osiedle, „zbudowano” na działce znajdującej się w Ożarowie (pow. lubelski). Studenci zbadali ziemię i zmierzyli jak szybko woda przenika przez glebę. Rejestrowali też ilość deszczu spadającego na teren oraz prędkość parowania.

– Prace były prowadzone w konkretnym miejscu, ale odzwierciedlają sytuację w okolicach praktycznie całego Lublina – opowiada prof. Grzegorz Łagód, opiekun „For&Against”.

Studenci opracowali potem najkorzystniejszy układ budynków, w którym rozmieścili m.in. instalacje używające deszczówkę np. do spłukiwania toalet. Powstały też zbiorniki do magazynowania wody wykorzystywanej do podlewania zieleni i utrzymania czystości obiektów.

– Praca studentów pokazuje, jak ważne jest myślenie o przyszłości w kontekście środowiska. Dzięki ich badaniom dowiadujemy się, że możemy tworzyć osiedla, które są nie tylko piękne i wygodne, ale także pomagają walczyć ze zmianami klimatycznymi. To świetny przykład na to, jak studenci mogą wpływać na naszą przyszłość poprzez innowacyjne pomysły i naukę – zaznacza opiekun projektu prof. Marcin Widomski z Wydziału Inżynierii Środowiska.

W pracach wzięło udział pięcioro studentów: Joanna Czerpak, inż. Aleksandra Kozłowska, mgr inż. Michał Staniszewski, Bartosz Bomba oraz inż. Agata Bober.

– Nasz projekt jest innowacyjny i wpisuje się w zrównoważony rozwój życia. W przeciwieństwie do wielu rozwiązań wykonywanych w tej chwili wykorzystujemy wodę opadową i ponownie wprowadzamy ją do użytku dzięki czemu wykorzystujemy mniej wody z wodociągu – mówi studentka inż. Aleksandra Kozłowska, uczestniczka projektu. – Na szczęście obserwujemy już wzrost zainteresowania zieloną architekturą. Są to też rozwiązania coraz bardziej dostępne,
a co za tym idzie także coraz tańsze.

– W tym projekcie nie do przecenienia są też zyski środowiskowe, brak prawdopodobieństwa wystąpienia powodzi oraz fakt, że odciążając kanalizację deszczową zapobiegamy powodziom błyskawicznym – dodaje prof. Grzegorz Łagód. – Po skalibrowania projektu moglibyśmy przygotowywać wytyczne do budowy i udostępniać projekt zainteresowanym deweloperom. Jesteśmy też gotowi stworzyć oprogramowanie wspomagające przygotowanie projektów budowlanych.

Projekt realizowany był przez Klub Dyskusyjny „For&Against” dzięki środkom z Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu ,,Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Było to 32 710 zł. 

 

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej