Oficjalnie otworzyliśmy Laboratorium Zautomatyzowanych Napędów Elektrycznych i Informatyki Przemysłowej

27.09.2022 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

27 września 2022 r. na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej uruchomione zostało laboratorium, w którym w jednym miejscu zebrano najnowocześniejszy sprzęt wiodących producentów przemysłowych zaawansowanych układów sterowania.

Rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater pogratulował pracownikom Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych pomysłu na rozwój laboratorium. Jak podkreślił, naukowcy dzięki aparaturze będą mogli prowadzić badania na światowym poziomie. Rektor podziękował przedstawicielom firmy Mitsubishi Electric za pomoc przy wyposażeniu laboratorium: – Dzięki współpracy z jednym z twórców najnowocześniejszych produktów oraz systemów elektrycznych i elektronicznych zadbamy o praktyczny poziom wiedzy i umiejętności naszych studentów.

Uczelnia otworzyła Laboratorium Zautomatyzowanych Napędów Elektrycznych i Informatyki Przemysłowej we współpracy z firmami: Mitsubishi Electric Europe B.V., KUKA Polska oraz Kamami.pl.

 – Nasza firma należy do światowej ligi, jeżeli chodzi o automatykę przemysłową i robotykę. Aktualnie realizujemy program edukacyjny Miraizukuri, czyli budujemy przyszłość, który wspiera kształcenie studentów. Tak jak w przypadku Politechniki Lubelskiej, dofinansowujemy wyposażenie w laboratoriach na uczelniach technicznych. Robimy to po to, aby studenci mieli bazę oraz szansę rozwoju swoich praktycznych umiejętności. Jednocześnie jest to okazja do zapoznania się z naszym najnowocześniejszym sprzętem – zaznacza Damian Wilk z Mitsubishi Electric.

Na wyposażeniu laboratorium jest m.in. ramię robota przemysłowego KUKA o sześciu stopniach swobody. Urządzenie służy do realizacji zadań na linii przemysłowej. Umożliwia testowanie programów zarówno w trybie manualnym, jak i automatycznym przy zmniejszonej prędkości pracy. Z kolei układy Mitsubishi wykorzystywane są do testowania oprogramowania pod kątem poprawności pracy w rzeczywistym układzie przemysłowym.

Dzięki tej aparaturze nasi naukowcy będą prowadzić bardzo zaawansowane badania z obszarów szeroko pojętych zastosowań przemysłowych od linii produkcyjnych po opracowywanie poszczególnych podzespołów np. układów napędowych. Spowoduje to zwiększenie atrakcyjności uczelni i pozwoli na nawiązywanie szerszej współpracy z przemysłem – mówi kierownik Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych prof. Wojciech Jarzyna.

O ofercie skierowanej do firm mówi dr inż. Krzysztof Kolano, kierownik Laboratorium Zautomatyzowanych Napędów Elektrycznych i Informatyki Przemysłowej – Będziemy świadczyć usługi badawcze zewnętrznym podmiotom w zakresie testowania: oprogramowania, systemów wizualizacji, komunikacji przemysłowej oraz nowych rozwiązań w dziedzinie inżynierii produkcji.

Na urządzeniach zgromadzonych w laboratorium będą uczyć się również studenci. – Będziemy prowadzić dydaktykę na urządzeniach, które rzeczywiście są w przemyśle wykorzystywane. W trakcie zajęć studenci zapoznają się  napędowymi układami sterowania firmy Mitsubishi, układami robotów przemysłowych KUKA oraz układami mikroprocesorowymi stosowanymi we współczesnych układach przemysłowych. Pozwoli to na lepsze przygotowanie absolwentów do wymagań rynku pracy oraz podniesienie poziomu kształcenia wysoko wykwalifikowanych kadr – podkreśla dr inż. Krzysztof Kolano.

Zakup sprzętu sfinansowany został ze środków projektu „Projektowanie uniwersalne na Politechnice Lubelskiej”.

Jego celem jest doposażenie laboratoriów w środki dedykowane nauce projektowania urządzeń wykorzystywanych przez osoby niepełnosprawne – wyjaśnia kierownik projektu prof. Dariusz Czerwiński.

 

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej