Zapraszamy na spotkanie, podczas którego Jowita Joanna Sitko opowie m.in. o lubelskim wydaniu najsłynniejszego dzieła kabalistyki i mistyki żydowskiej – Księdze Blasku (Sefer ha Zohar), o Widzącym z Lublina (Cadyku Jakubie Izaaku Horowicu) i historiach związanych z jego darem jasnowidzenia oraz innych wątkach swojej beletrystycznej powieści zatytułowanej: „Ma się zdarzyć? Opowieść o przemijaniu, przeznaczeniu i przedziwnym mieście".
Główną bohaterką książki jest dojrzała kobieta, Klara Karma, zwana panią Browary. Klara spędza czas w barze o nazwie „Katedra”, gdzie szkicuje portrety nieznajomych i dopisuje im wymyślone historie, co doprowadza ją do odkrycia zaskakującej prawdy o samej sobie. Prezentowana powieść to także hołd dla Lublina – miasta pełnego magicznych zakątków i kulturowej różnorodności. W tle rozgrywa się sensacyjny wątek związany z poszukiwaniami zaginionej Księgi Blasku, która faktycznie wydrukowana została w Lublinie w 1623 roku. Klara zostaje uwikłana w splot wydarzeń dotyczących Sefer ha-Zohar, co odkrywa przed nią niespodziewane tajemnice i zaskakujące powody poszukiwań tego mistycznego starodruku. „Ma się zdarzyć?” to książka, w której losy fikcyjnych bohaterów dotykają prawdziwych lubelskich miejsc i historycznych wydarzeń.
O sobie pisze tak: „Z zamiłowania pisarka, instruktorka flamenco, matka dwóch synów, żona jednego męża; z zawodu prawniczka, nauczycielka akademicka, rzeczniczka patentowa i kura domowa; z nadania profesorka Politechniki Lubelskiej, a z profilu trochę niepodobna”. Opowie nie tylko o swojej debiutanckiej powieści, ale także o tym, jakie tajemnice odkryła, czego się dowiedziała i co ją zafascynowało. Jowita Joanna Sitko, naukowiec i autorka książki „Ma się zdarzyć? będzie gościem spotkania, na które serdecznie zapraszamy.
Spotkanie odbędzie się 11 grudnia 2024, o godzinie 17:00 w Czytelni w sali 308 w „Rdzewiaku” (budynek CIiZT na kampusie Politechniki Lubelskiej, ul. Nadbystrzycka 36C).
Spotkanie organizuje Centrum Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Lubelskiej, a poprowadzi Anna Pomorska-Kowalczyk.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej