Nowe technologie, nowe zagrożenia. CYBER DAY na Politechnice Lubelskiej

13.10.2023 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

11 października br. na Politechnice Lubelskiej odbyło się wydarzenie o nazwie CYBER DAY, które zgromadziło przedstawicieli władz, biznesu, naukowców i studentów. Konferencja skoncentrowała się na problemach związanych z cyberbezpieczeństwem w firmach, gromadząc ekspertów zarówno z Politechniki Lubelskiej, jak i z przedsiębiorstw specjalizujących się w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Partnerem spotkania był ośrodek Enterprise Europe Network, który wspiera internalizację oraz digitalizację małych i średnich firm w regionie.

Spotkanie rozpoczął rektor prof. Zbigniew Pater, który w trakcie wystąpienia ogłosił powstanie Międzywydziałowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji, popularnie nazywanego IT Tower. Rektor wyraził wdzięczność za uzyskane finansowanie na budowę tego nowego obiektu, podkreślając znaczenie wsparcia ze strony władz RP, a w szczególności Wiceministra Finansów Artura Sobonia.

Rektor zaznaczył, że Politechnika Lubelska dysponuje wykwalifikowaną kadrą do prowadzenia działań z zakresu kształcenia, badań naukowych i komercjalizacji w obszarze technologii informatycznych. W obecności przedsiębiorców zgromadzonych na konferencji, Rektor podkreślił znaczenie współpracy z firmami, mówiąc: Jest ona niezwykle istotna, ponieważ dążymy do stworzenia synergii między uczelnią a biznesem.

Z kolei minister Artur Soboń zwrócił uwagę na ogromny potencjał Lublina w branży IT. Wskazał, że w mieście tym zarejestrowanych jest ponad 100 firm o tej specjalizacji. Minister wyraził zadowolenie z faktu, że nowe miejsca pracy zostaną stworzone w Lublinie, a jednocześnie podkreślił znaczenie kształcenia kadry, zauważając, że branża IT jest przyszłością polskiej gospodarki.

Dr Marek Dietl, prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, również zabrał głos. Zaznaczył, że branża IT najlepiej rozwija się w miastach średnich, takich jak Lublin. Gratulując nowej inwestycji IT Tower, wyrazi przekonanie, że będzie ona czynnikiem pobudzającym do rozwoju zarówno Politechniki Lubelskiej, jak i samego miasta.

Kolejnym punktem programu był wykład prorektora ds. ogólnych i rozwoju prof. Dariusza Czerwińskiego, poświęcony tematyce „Cyberbezpieczeństwo w Twojej Firmie”. W trakcie prelekcji profesor Czerwiński skoncentrował się na pytaniach i problemach, które otrzymał od firm w kontekście cyberbezpieczeństwa. Dotyczyły one kwestii zabezpieczeń przed atakami hakerskimi, szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa dla pracowników, ochrony danych oraz opracowywania polityki bezpieczeństwa IT w firmach.

Dyskusja, prowadzona przez Pawła Chrapowickiego, dyrektora Centrum Innowacji i Transferu Technologii PL, przyniosła cenne spojrzenia i wnioski związane z bezpieczeństwem w sieci.

W panelu wzięli udział:

  • dr. Rafał Stęgierski - ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z Politechniki Lubelskiej
  • Jakub Godula - ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z firmy DataArt
  • Marek Dietl - prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
  • Artur Soboń - sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów
  • Mariusz Kalita - ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z Centralnego Portu Komunikacyjnego
  • Waldemar Wapiński - pełnomocnik Zarządu ds. Strategii i Rozwoju ze Starostwa Powiatowego w Lublinie
  • Piotr Chruściel - szef wydziału cyberbezpieczeństwa z firmy Asseco Business Solutions.

Dyskusja panelowa była niezwykle merytoryczna, a szczególnie wartościowe były perspektywy i spojrzenia ekspertów z firm zajmujących się na co dzień cyberbezpieczeństwem. Jakub Godula z DataArt oraz Piotr Chruściel z Asseco Business Solutions wnieśli cenne spostrzeżenia na temat wyzwań związanych z ochroną w sieci oraz strategii przeciwdziałania zagrożeniom.

Po zakończeniu panelu, uczestnicy mieli okazję skierować pytania do ekspertów. Dyskusja okazała się owocna i dostarczyła wielu praktycznych informacji. Po oficjalnej części wydarzenia, uczestnicy przenieśli się do bardziej swobodnych rozmów w kuluarach, które trwały do późnego popołudnia. To właśnie tam, w mniej oficjalnej atmosferze, kontynuowano wymianę doświadczeń i pomysłów na temat cyberbezpieczeństwa.

CYBER DAY na Politechnice Lubelskiej nie tylko podkreślił znaczenie bezpieczeństwa w sieci, ale także stworzył platformę do aktywnej dyskusji i wymiany wiedzy między naukowcami, przedstawicielami biznesu oraz instytucjami rządowymi. To wydarzenie stanowi istotny krok w kierunku wzmocnienia świadomości i działań związanych z cyberbezpieczeństwem w naszym kraju.  

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej