W piątek, 22 marca w wieku 86 lat zmarł rektor Politechniki Lubelskiej w latach 1996-2002, twórca lubelskiej mechaniki, ceniony nauczyciel akademicki. „Zawsze na pierwszym miejscu stawiał Politechnikę Lubelską. Jego oddanie i zaangażowanie w sprawy uczelni były niezaprzeczalne” – mówi rektor prof. Zbigniew Pater.
Profesor Kazimierz Szabelski przepracował na lubelskiej uczelni 45 lat. Uczestniczył bardzo aktywnie we wszystkich ważniejszych przemianach uczelni, które nadały jej dzisiejszy kształt oraz znaczenie dla regionu i kraju. Na emeryturę przeszedł w 2012 r.
Zorganizował Katedrę Mechaniki Stosowanej, był twórcą lubelskiej mechaniki. Utworzył specjalność dydaktyczną budowa śmigłowców. Z Jego inicjatywy powstał chór akademicki. Był prekursorem kształcenia w uczelni w zakresie architektury oraz humanizacji studiów technicznych. Będąc prorektorem, wdrożył studia magisterskie na wszystkich wydziałach uczelni.
Jako rektor PL pozostawił po sobie cztery zrealizowanie inwestycje. Należą do nich: budynek Wydziału Inżynierii Środowiska, łącznik pomiędzy budynkami wydziałów: Zarządzania i Inżynierii Środowiska, rektorat Uczelni oraz tzw. Spichlerz. W czasie Jego kadencji opracowano i wdrożono nowy, zdecentralizowany system zarządzania finansami, wprowadzono kompleksową komputeryzację administracji uczelni oraz uruchomiono Internet w domach studenckich. Rozwinięto również intensywną współpracę naukową z zagranicą oraz nadano pierwszy w historii uczelni tytuł doktora honoris causa.
W latach 1996-2002 sprawował funkcję rektora. W okresie tym Wydziały Mechaniczny oraz Elektrotechniki i Informatyki uzyskały prawa habilitacji, zaś Wydział Mechaniczny – prawa nadawania stopnia doktora w dyscyplinie mechanika.
W uznaniu za wybitne osiągnięcia dla swojej uczelni, w 2012 roku został wyróżniony tytułem Honorowego Profesora Politechniki Lubelskiej oraz odznaczony medalem „Za zasługi dla rozwoju Politechniki Lubelskiej”.
– Profesor Kazimierz Szabelski, mimo że już był na emeryturze, nadal pozostawał żywo zainteresowany sprawami Politechniki Lubelskiej. Jak tylko było to możliwe, uczestniczył w najważniejszych uroczystościach akademickich. Lubił wtedy rozmawiać z pracownikami, pytając o bieżące sprawy i troszcząc się o kondycję uczelni – podkreśla prof. Zbigniew Pater.
Jak wspomina rektor Pater, profesor Szabelski był Jego nauczycielem.
– Prowadził wykłady z mechaniki i teorii drgań. To pod Jego kierunkiem zdawałem egzamin z wytrzymałości materiałów w trakcie mojego przewodu doktorskiego. Był wymagającym wykładowcą – przyznaje prof. Pater.
Urodzony 2 kwietnia 1937 r. w Jeziorzanach. Naukowiec i nauczyciel akademicki, doskonały organizator, profesor nauk technicznych, rektor Politechniki Lubelskiej (1996-2002) i wieloletni prorektor.
Studia wyższe ukończył na Wydziale Mechaniczno-Konstrukcyjnym Politechniki Warszawskiej, uzyskując tytuł zawodowy magistra-inżyniera mechaniki w specjalności maszyn cieplnych tłokowych. Na podstawie rozprawy dotyczącej nieliniowych drgań parametrycznych wałów korbowych maszyn tłokowych uzyskał w roku 1970 stopień naukowy doktora nauk technicznych. W kwietniu 1973 r. został powołany na stanowisko docenta, w roku 1984 uzyskał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego, a w 1991 r. – stanowisko profesora zwyczajnego Politechniki Lubelskiej.
Pracę zawodową na stanowisku konstruktora rozpoczął w roku 1961 w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie. Tutaj przez 6 lat prowadził prace konstrukcyjne i badania doświadczalne silnika wysokoprężnego, a także badania wytrzymałości zmęczeniowej i drgań elementów oraz zespołów samochodów.
Od 1965 r. prowadził wykłady z mechaniki w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Lublinie, a od lutego 1967 r. podjął pracę w tej Uczelni na etacie wykładowcy i był z nią związany przez 45 lat.
Działalność naukowa Profesora dotyczyła teorii drgań nieliniowych, wytrzymałości zmęczeniowej konstrukcji, mechaniki światłowodów oraz dynamiki śmigłowców, samochodów i silników.
Prof. Szabelski był autorem bądź współautorem licznych prac naukowych, technicznych, dydaktycznych, a także szeregu opracowań powstałych na zamówienie zakładów przemysłowych. Został redaktorem i współautorem pierwszej w kraju monografii poświęconej mechanice światłowodów: „Badanie własności mechanicznych światłowodów” oraz podręcznika pt. „Wstęp do konstrukcji śmigłowców”.
Prof. Kazimierz Szabelski byt współtwórcą Politechniki Lubelskiej, a przez osiem lat prorektorem i pierwszym zastępcą rektora w okresie, kiedy powstała Politechnika Lubelska, a w latach 1996-2002 jej rektorem.
Prof. Kazimierz Szabelski należał do wielu gremiów i towarzystw naukowych, między innymi: członek Prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Kolegium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiego Towarzystwa Wiropłatów, członek Sekcji Podstaw Konstrukcji Maszyn Komitetu Budowy Maszyn PAN i Sekcji Mechaniki Analitycznej Komitetu Mechaniki PAN. Członek European Akademy of Science, Arts and Letters w Paryżu, członek American Helicopter Society oraz Akademii Inżynierskiej w Polsce. Współzałożyciel i przewodniczący Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej oraz organizator i przewodniczący Komisji Nauk Nieliniowych PAN w Lublinie. Pełnił również funkcję przewodniczącego Wojewódzkiego Klubu Techniki i Racjonalizacji w Lublinie.
W uznaniu zasług uzyskał wiele wyróżnień i odznaczeń państwowych i regionalnych.
Otrzymał liczne nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Przemysłu Maszynowego. Odznaczony Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej oraz Odznaką „Zasłużony dla Wynalazczości i Racjonalizacji”. Otrzymał honorowe wyróżnienie „Resolutio pro laude akademica” Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, Medal za zasługi dla Województwa Lubelskiego oraz Medal „Zasłużony dla Miasta Lublin”. Politechnika Lubelska uhonorowała Pana Profesora Szabelskiego tytułem Honorowego Profesora, a także medalem „Za zasługi dla Politechniki Lubelskiej”.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 3 kwietnia 2024 r. o godz. 10.00 na cmentarzu przy ul. Lipowej 16 w Lublinie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej