„Nie tońmy w papierach” – apelują studenci architektury Politechniki Lubelskiej. I dają przykład...

01.03.2024 Studenci
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Przez pięć lat studiów architektonicznych studenci zużywają papier i tekturę w ilości wymagającej do ich produkcji wycięcia ponad 600 drzew. To dane otrzymane przez członków Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego „Archinature” w ramach przeprowadzonych badań na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Ich wyniki zdeterminowały studentów do próby znalezienia zrównoważonych metod wykorzystania papieru i tektury, a przy okazji zwiększenia świadomości działań ekologicznych wśród uczniów.

Prace studenckie w formie plansz czy makiet po kilku latach w dużej części przeznaczane są do utylizacji. W związku z tym narodził się pomysł ich ponownego wykorzystania w formie wystawy „Nie tońmy w papierach”, którą można oglądać na parterze Wschodniego Innowacyjnego Centrum Architektury – mówi Dominika Małys, prezeska Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego „Archinature”.

Jak zaznacza studentka, odpowiednio przetworzony i wykorzystany papier może stać się cennym surowcem w projektowaniu ekologicznych i kreatywnych rozwiązań architektonicznych. Przykładem są krzesła stojące w budynku wydziału wykonane z tektury, na których można usiąść.

Wystawa składa się z trzech instalacji artystycznych.

Pierwsza to wielka chmura kalek, które unoszą się nad naszymi głowami i obrazują, ile materiału zużywamy podczas całych studiów. Kolejna to kartki formatu A4 nawleczone na żyłki. W ten sposób uzyskaliśmy dynamiczną i zwiewną formę symbolizującą drzewa. Ostatnia instalacja składa się z makiet, które umieściliśmy na ścianie. Są to prace studentów wszystkich roczników. Zobaczymy tutaj układy zabudowy, modele budynków w różnej skali, makiety wnętrz oraz te najmniejsze przedstawiające meble – opisuje Dominika Małys.

Wraz z wystawą studenci Koła zorganizowali 29 lutego na Wydziale Budownictwa i Architektury warsztaty dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie. Dzieci miały okazję poznać różnorodne możliwości wykorzystania papieru w architekturze i budownictwie, a także samodzielnie wykonać elementy dekoracyjne oraz meble z papieru i kartonu z recyklingu.

Zadaniem uczniów było m.in. ułożyć moduły mieszkań wraz z meblami, których projekty przygotowali wcześniej studenci. Wszystkie elementy nadrukowano na piankach modelarskich. Każdy uczeń mógł stworzyć własne, niepowtarzalne wnętrze. Co ciekawe, w wielu projektach pojawiły się czytelnie dla zwierzaków – opowiada opiekun Koła dr inż. arch. Rafał Strojny z Katedry Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego.

Poprzez warsztaty oraz wystawę studenci chcieli zwrócić uwagę na skalę zużycia papieru i tektury oraz zaprosić do dyskusji na temat tego, w jaki lepszy sposób można uzyskać zamknięty cykl wykorzystania tych materiałów, który ograniczy odpady i będzie bardziej przyjazny środowisku.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej