Naukowcy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej na międzynarodowych targach wynalazczości IPITEX w Bangkoku

23.02.2024 Pracownicy
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W ramach realizacji projektu „Nauka dla Społeczeństwa”, naukowcy z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej, prof. Tomasz Garbacz oraz dr inż. Michał Jan Gęca, uczestniczyli w międzynarodowych targach wynalazczości IPITEX, Bangkok, Tajlandia.

Targi odbyły się w dniach 2-6 luty 2024, jak co roku, zrzeszając innowatorów z całego świata. IPITEX organizowany jest przez Narodową Radę ds. Badań w Tajlandii (NRCT), będącą organizacją rządową, działającą pod nadzorem Ministerstwa Wyższej Edukacji, Nauki, Badań i Innowacji w Tajlandii. W tym roku przedstawiciele z 25 krajów zaprezentowało łącznie 608 wynalazków. Najwięcej z nich, bo 179 zaprezentowała Malezja i Indonezja (115).

Prof. Tomasz Garbacz, reprezentujący zespół z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych, zaprezentował wynalazek dotyczący maszyn i urządzeń oraz sposobu wytwarzania wyrobów z nowych kompozycji polimerowo – mineralnych. Innowacyjne rozwiązanie grupy naukowców zostało nagrodzone Złotym Medalem nadanym przez Narodową Radę Badań w Tajlandii oraz „Certyfikatu Uznania” za wybitny wynalazek od Wietnamskiego Instytutu Badawczego Twórczej Edukacji (Research Institute of Creative Education Vietnam). Zaprezentowany wynalazek otrzymał również dodatkowo 3 nagrody specjalne od: „Hong Kong Yan Chai Steam Faire” Hong Kong, National University Science and Technology, Politechnika Bucharest”, Rumunia i „Manila Young Inventors Association”, Filipiny.

Dr inż. Michał Gęca z Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych zaprezentował wynalazek zgłoszony wspólnie z dr inż. Konradem Pietrykowskim pod nazwą „Modułowa turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu”. Innowacyjne rozwiązanie z obszaru odnawialnych źródeł energii posiada większą sprawność w porównaniu do turbin wiatrowych ze stałą powierzchnią powierzchni roboczych łopat. Turbina wiatrowa przeznaczona głównie do gospodarstw domowych zlokalizowanych w obszarach miejskich cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Pan dr inż. Michał Jan Gęca został poproszony dodatkowo o przedstawienie wynalazku w formie prezentacji na dodatkowej sesji IPITEX 2024 w dniu 5 lutego 2024 roku. W efekcie wynalazek uzyskał nagrodę specjalną w formie pucharu oraz Złoty Medal nadany przez  Narodową Radę Badań w Tajlandii. Rozwiązanie otrzymało również dodatkowo 2 nagrody specjalne od: „National University Science and Technology, Politechnika Bucharest”, Rumunia i „WIIPA Special Award”, World Invention Intelectual Property Associations.

Na zaproszenie,  2-go lutego, polskie stoisko odwiedził pan Kamil Zych, II Sekretarz w Ambasadzie PR w Bangkoku. Udział w targach zakończony został wizytą w Ambasadzie i rozmową z panem Ambasadorem Arturem Dmochowskim oraz panią Radczynią, Moniką Krzywicką, która zapewniła o wsparciu Polskiej Ambasady w promowaniu innowacyjnych projektów w Tajlandii. 

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej