Nasi naukowcy wśród krajowych innowatorów. Otrzymali Nagrody Inteligentnego Rozwoju

27.10.2023 Pracownicy
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Ponad 450 przedstawicieli świata nauki, przemysłu i biznesu spotkało się w Uniejowie 19-20 października br. na 8. Forum Inteligentnego Rozwoju. Było to wydarzenie naukowo-technologiczne, które skupiło uwagę na innowacyjnych badaniach naukowych i technologiach, które nie tylko mają potencjał rynkowy, ale przede wszystkim mogą znacząco poprawić jakość naszego życia.

Zwieńczeniem tegorocznej edycji była uroczysta gala, w takcie której wręczone zostały statuetki i certyfikaty „Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju” oraz nagrody „Naukowiec Przyszłości”.  

Podczas Forum badacze Politechniki Lubelskiej odebrali aż cztery nagrody.

Prof. Małgorzata Franus z Katedry Budownictwa Ogólnego oraz mgr inż. Ksenia Siadkowska, doktorantka Politechniki Lubelskiej, otrzymały tytuł „Naukowiec Przyszłości 2023” w kategorii „Kobieta nauki, która zmienia świat”.

Prof. Małgorzatę Franus doceniono za osiągniecia naukowe i realizację innowacyjnych projektów badawczo-rozwojowych wdrażanych do praktyki gospodarczej oraz kreowanie wśród społeczeństwa pozytywnego i interesującego wizerunku polskiej nauki.

Z kolei mgr inż. Ksenia Siadkowska wyróżniona została za realizację projektu pt. „Opracowanie technologii zwiększania aerodynamicznych osiągów wiropłatów” i nastawienie do wdrożenia jego wyników do praktyki gospodarczej.

Zespół MSAGroup, pod kierunkiem prof. Wojciecha Franusa, prorektora ds. nauki, zdobył prestiżową nagrodę „Naukowiec Przyszłości 2023” w kategorii „Zespół badawczy przyszłości”. To wyróżnienie przyznano za projekty związane z syntezą i zastosowaniem materiałów porowatych w budownictwie i inżynierii środowiska. Oprócz osiągnięć naukowych, zespół otrzymał nagrodę za promocję i upowszechnianie wyników prac naukowych wśród całego społeczeństwa.

Kolejnym laureatem jest zespół badawczy projektu „Wspomaganie kształcenia w cukrzycy typu I u młodzieży – aplikacja mobilna T1DCoach”, którego koordynatorem jest prof. Marek Miłosz z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej. Ta grupa naukowców otrzymała wyróżnienie w kategorii „Innowacje społeczne” za projekt mający na celu kształtowanie poprawnych nawyków zachowania pacjentów cierpiących na cukrzycę typu I. Projekt T1DCoach to przedsięwzięcie, które ma potencjał, by wpłynąć pozytywnie na życie dużej grupy społeczeństwa poprzez poprawę jakości opieki nad chorymi na cukrzycę.

Prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej, zadowolony jest z osiągnięć naukowców: – To wydarzenie potwierdziło, że prace badawcze prowadzone na naszej uczelni są nie tylko innowacyjne, ale również posiadają realny potencjał rynkowy, który przekłada się na konkretne korzyści dla społeczeństwa. Rektor podkreśla, że Politechnika Lubelska zawsze stawia na inwestowanie w zdolnych badaczy i wspieranie ich rozwoju.

Organizatorem 8. Forum Inteligentnego Rozwoju było Centrum Inteligentnego Rozwoju, przy współpracy Fundacji Forum Inteligentnego Rozwoju, a partnerem głównym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej