Nasze wynalazki podbijają Azję!

13.02.2025 Pracownicy

Trzy złote medale, jeden srebrny oraz nagrody specjalne – naukowcy Politechniki Lubelskiej wrócili z prestiżowych targów Bangkok International Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition (IPITEx 2025) z wyjątkowymi wyróżnieniami. Mają powody do radości, bo konkurowali z wynalazcami z 30 krajów świata i ponad 3000 zgłoszonymi innowacjami.

Polskę podczas wydarzenia reprezentowało kilka instytucji. – To dowód na to, że nasze uczelnie i zespoły badawcze tworzą technologie na światowym poziomie, które nie tylko rewolucjonizują branżę, ale także zdobywają uznanie ekspertów na całym globie – podkreśla rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.

– Udział w międzynarodowych targach to doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi światowymi trendami i innowacjami. W takich wydarzeniach możemy nie tylko zobaczyć dorobek naukowców z różnych krajów, ale także nawiązać cenne kontakty i poszerzać swoją wiedzę. A zawsze w trakcie takich spotkań wpadają do głowy nowe pomysłymówi dr inż. Szymon Malinowski z Wydziału Budownictwa i Architektury, współtwórca kilku nagrodzonych wynalazków.

– To doświadczenie jeszcze bardziej motywuje nas do dalszego rozwoju technologii produkcji innowacyjnych i ekologicznych materiałów budowlanych – dodaje prof. Wojciech Franus, kierownik Katedry Inżynierii Materiałów Budowlanych i Geoinżynierii.

Złoty medal oraz nagrodę specjalną National Research Council of Thailand otrzymał wynalazek pt. „Sposób wytwarzania kruszywa lekkiego z popiołów lotnych”. W tym rozwiązaniu aż 90% tradycyjnie stosowanej gliny do produkcji kruszywa lekkiego zastąpiono popiołami lotnymi  odpadem z przemysłu energetycznego . Dzięki temu proces jest bardziej ekologiczny, gdyż ogranicza eksploatację surowców naturalnych oraz eliminuje konieczność składowania odpadów. Kluczowym elementem technologii jest wykorzystanie promieniowania mikrofalowego, która znacząco skraca czas wypalania, zmniejsza zużycie energii i obniża koszty produkcji. Właściwości fizyczne i mechaniczne uzyskanych kruszyw są porównywalne, a w niektórych przypadkach konkurencyjne w porównaniu do tradycyjnych kruszyw lekkich – podkreśla dr hab. inż. Małgorzata Franus z Katedry Budownictwa Ogólnego.

Również złotym medalem może pochwalić się wynalazek pt. „Sposób wytwarzania mieszanki asfaltowej przy użyciu biopolimeru”, który został dodatkowo wyróżniony nagrodą specjalną Światowego Stowarzyszenia Wynalazków i Własności Intelektualnej. Kluczowym aspektem rozwiązania jest wykorzystanie destruktu asfaltowego – odpadu powstającego podczas frezowania starych nawierzchni. Biopolimer umożliwia regenerację właściwości lepiszcza zawartego w destrukcie, przywracając mu pierwotne cechy. Takie rozwiązanie ogranicza zużycie nowych surowców i wspiera recykling materiałów odpadowych. Wynalazek przyczynia się do zwiększenia trwałości nawierzchni drogowych oraz zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko.

Biodegradowalny nanokompozyt polimerowy oraz sposób jego wytwarzania” to wynalazek opracowany wspólnie w ramach projektu ISKRA Politechnicznej Sieci Via Carpatia przez naukowców trzech politechnik: Rzeszowskiej, Lubelskiej i Białostockiej. Na wystawę wynalazków w Bangkoku zgłosił go zespół naukowców z Wydziału Mechanicznego lubelskiej uczelni. Zdobył on złoty medal oraz nagrodę specjalną National Research Council of Thailand.

 – Nasz nanokompozyt rozkłada się w środowisku naturalnym oraz wyróżnia się doskonałymi właściwościami mechanicznymi i fizyko-chemicznymi – tłumaczy profesor Tomasz Klepka. Nowy materiał może znaleźć zastosowanie np. w budownictwie do produkcji lekkich, ale wytrzymałych komponentów, w przemyśle opakowaniowym, w ogrodnictwie a nawet w biomedycynie. Produkty wykonane z nanokompozytu polimerowego są wytrzymałe, ale wykazują także znaczną  elastyczność w określonych warunkach.

Srebrny medal oraz nagroda specjalna Stowarzyszenia Młodych Wynalazców w Manili trafiła do lubelskich naukowców za wynalazek dotyczący urządzenia do spieniania asfaltu, które zmniejsza energochłonność produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych. Kluczowym elementem technologii jest zastosowanie materiałów sypkich nasączonych wodą np. zeolitów, co pozwala na obniżenie temperatury produkcji o 15-20°C. Skutkuje to zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych nawet o 50%, poprawą warunków pracy oraz redukcją szkodliwych aerozoli i wyziewów. Obniżona temperatura procesu przyczynia się również do oszczędności energii i bardziej ekologicznej produkcji nawierzchni drogowych.

Przełomowe rozwiązania, które zaprezentowano podczas targów w Bangkoku stworzyli:

  •  zespół MSAGroup z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, w składzie: dr hab. inż. Małgorzata Franus, prof. uczelni, dr inż. Agnieszka Woszuk, dr inż. Szymon Malinowski oraz prof. Wojciech Franus.
  • działający pod kierunkiem prof. Tomasza Klepki z Politechniki Lubelskiej badacze: prof. Iwona Zarzyka z Politechniki Rzeszowskiej oraz prof. Michał Kuciej z Politechniki Białostockiej.  

 

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej