Nagrody i wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie!

24.04.2025 Uczelnia

Politechnika Lubelska oraz jej naukowcy zdobyli nagrody i wyróżnienia w Ogólnopolskim KONKURSIE DLA PRZEDSTAWICIELI KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO, NAUCZYCIELI UCZELNI WYŻSZYCH I BIZNESU W ZAKRESIE WZMACNIANIA WSPÓŁPRACY POMIĘDZY KSZTAŁCENIEM ZAWODOWYM A BIZNESEM w ramach trójkątów wiedzy szkoła-uczelnia-przedsiębiorca.

Gdy naukowcy, uczniowie i przedsiębiorcy zaczynają działać razem powstają projekty, które nie tylko rozwiązują realne problemy, ale też mają szansę naprawdę zmienić edukację zawodową w Polsce. I właśnie takie inicjatywy nagradzane są w ogólnopolskim konkursie, który promuje współpracę między edukacją a biznesem. Jego organizatorem są  Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich oraz Branżowe Centrum Umiejętności Nr 2 w Radomiu w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Radomiu. Ceremonii wręczenia nagród dokonali: ppłk mgr inż. Sławomir Kwiecień, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich O. w Radomiu, mgr Paweł  Kubicki, zastępca koordynatora projektu SIMP oraz mgr inż. Izabela Jurewicz.

Do konkursu zgłaszano pomysły, które poprawiają efektywność nauczania, odpowiadają na potrzeby rynku pracy i są po prostu świetnymi przykładami tego, jak teoria może iść w parze z praktyką. Liczyły się innowacyjność, aktualność i realne efekty.

W tej chwili nie wyobrażamy sobie odpowiedniego przygotowania absolwenta bez współpracy z firmami przemysłowymi. Oprócz wiedzy teoretycznej niezbędna jest możliwość poznania faktycznych warunków pracy w firmach, ale też informacja zwrotna od przedsiębiorstw, które mówią na co najbardziej należy zwrócić uwagę podczas kształcenia – mówił dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, prezes zarządu spółki Aza-tech.

Nagrodę główną otrzymała Politechnika Lubelska za owocną współpracę z firmą CEWAR. Ze strony uczelni projekt koordynował dr hab. inż. Jerzy Józwik. Celem zespołu było opracowanie intensywnego międzynarodowego programu kształcenia dla studentów i doktorantów z zagranicy oraz prowadzenia zajęć w formie hybrydowej.

Podczas gali współpraca Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie z Zespołem Szkół nr 3 w Kraśniku oraz firmą AZA-Tech została doceniona trzecią nagrodą. Z tej okazji pamiątkowe dyplomy odebrał dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, prorektor ds. studenckich PANS w Chełmie, mgr Maria Miśkiewicz, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Kraśniku, mgr inż. Robert Drumlak, nauczyciel ZS 3 w Kraśniku oraz dr inż. Dariusz Mika i dr inż. Andrzej Zyśko z PANS w Chełmie.

Politechnika Lubelska otrzymała też dwa wyróżnia: za współpracę z firmą  P.H.M. POLCOMM Dariusz Kozak, reprezentowaną przez współwłaścicielkę mgr Ewę Kozak (doceniono tu także wkład i działania dr inż. Magdaleny Zawady-Michałowskiej z Wydziału Mechanicznego PL) oraz z Lubelskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Lublinie (dyplom otrzymali: mgr inż.  Sławomir Dybała, dyrektor LCKZiU, dr inż. Kamil Anasiewicz i mgr inż. Michał Leleń z Wydziału Mechanicznego PL oraz dr inż. Paweł Pioś nauczyciel LCKZiU). Pierwszy z projektów był odpowiedzią na potrzeby przemysłu 4.0 w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego. Drugi nastawiony był na popularyzację nauki przez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk oraz organizację wspólnych inicjatyw takich, jak tworzenie sieci techników akademickich.

Ogólnopolskiego konkurs dla przedstawicieli kształcenia zawodowego, nauczycieli uczelni i biznesu to cenna inicjatywa – podkreśla prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej prof. dr hab. inż. Paweł Droździel. – Bardzo cieszę się, że będzie kontynuowana, bo działanie w trójkącie szkoły-uczelnie-przedsiębiorstwa jest potrzebne i przynosi korzyści każdej ze stron.

W uroczystości wziął udział również prodziekan ds. studenckich Wydziału Mechanicznego PL, dr hab. inż. Marek Borowiec.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej