Na WBiA powstała ściana z konopi. Zbudowali ją studenci

21.05.2024 Studenci
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Metr na metr – to wymiary ściany, którą zbudowało 15 studentów z Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego "Archinature" Politechniki Lubelskiej. Ściany wyjątkowej, bo stworzonej z betonu konopnego.

– Ściany z betonu konopnego są ekologiczne i pozostawiają mniejszy ślad węglowy. Mają bardzo dobre właściwości fizyczne, termiczne i akustyczne dlatego mogą być alternatywą dla budowy ścian w technologiach tradycyjnych, zwłaszcza w przypadku małych obiektów – mówi dr inż. arch. Rafał Strojny, opiekun Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego „Archinature”. –Takie ściany oddychają, co wpływa pozytywnie na mikroklimat we wnętrzach. Budynków z betonu konopnego nie musimy też docieplać, a plusów jest znacznie więcej.

Pierwsze domy budowane z takiego materiału powstawały na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku we Francji. Stosunkowo popularne są dziś w Wielkiej Brytanii i USA.

 – W Polsce pierwsze takie budynki mieszkalne powstały w 2016 roku. Początkowo budowano ich około 5 rocznie. Teraz nawet 20. To głównie domki jednorodzinne oraz małe domki rekreacyjne i budynki gospodarcze – mówi dr inż. Przemysław Brzyski z Katedry Budownictwa Ogólnego Politechniki Lubelskiej. – Zainteresowanie rośnie, bo technologia zachęca aspektem ekologicznym oraz wpływem na zdrowie. Materiał pochodzenia roślinnego wykazuje dużą odporność na rozkład pod wpływem działalności mikroorganizmów. To też materiał higroskopijny dlatego to dobre rozwiązanie dla osób cierpiących na alergie i mających problemy oddechowe.

Problemem może być jednak cena. Do budowy betonu konopnego potrzebne są dobrej jakości paździerze konopne, wapń i woda. Pierwsze są trudno dostępne. Cena drugiego w przeciągu ostatnich lat wzrosła nawet trzykrotnie.

– Nie jest to technologia tania, także ze względu na czasochłonność. Konieczne jest m.in. ręczne ubijanie przygotowanej mieszkanki – przyznaje dr inż. Przemysław Brzyski. – Stosowane są już metody natrysku, ale nie każdy ma taką możliwość, a oferuje go jeszcze niewiele firm.

W spotkaniu udział wzięli zainteresowani mieszkańcy Lublina, którzy podpatrywali technikę wykonywania ściany z betonu konopnego. Wielu z nich nie wyklucza w przyszłości przeprowadzenia takich inwestycji.

Wydarzenie było finansowane w ramach projektu ze środków budżetu państwa, przyznawanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki II PN", "Nauka da się POLLUB-ić" edycja 2 "POLLUB-my Ziemię".  

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej