Minister Edukacji i Nauki z wizytą na Politechnice Lubelskiej. Z czekiem na ponad 2,5 mln zł

14.07.2022 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Czwartkowe spotkanie, z udziałem Ministra Edukacji i Nauki oraz przedstawicieli Głównego Urzędu Miar, Politechniki Lubelskiej oraz mediów, było okazją do pochwalenia się sukcesami.

Politechnika Lubelska jest uczelnią techniczną średniej wielkości, która jednak aspiruje do miana jakościowo najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Działamy w trzech obszarach: kształceniu, nauce i komercjalizacji. I we wszystkich uzyskujemy duże sukcesy. Jeśli chodzi o kształcenie, to możemy wykazać się największą liczbą studentów w przeliczeniu na jednego nauczyciela wśród wszystkich uczelni technicznych w Polsce – z dumą mówił rektor prof. Zbigniew Pater. I dodał: – Mam nadzieję, iż nasze osiągnięcia naukowe znajdą dobre odzwierciedlenie w wynikach kategoryzacji i że będziemy mogli wkrótce ubiegać się o status uczelni badawczej. Natomiast komercjalizacja to obszar, w którym Politechnika lubelska od dawna jest liderem. W ubiegłym roku uzyskaliśmy największą liczbę patentów w Polsce.

Podczas wizyty Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka na Politechnice Lubelskiej szef MEiN przekazał władzom Uczelni symboliczny czek na realizację czterech projektów w ramach programu „Polska Metrologia”.

Na program „Polska Metrologia” przeznaczyliśmy 20 milionów złotych. Z 90 zgłoszonych wniosków, zakwalifikowano do dofinansowania 26 projektów, z czego aż 4 są realizowane przez Politechnikę Lubelską. To bardzo dobry start naszego programu, który będzie kontynuowany, bo Polska ma nie tylko wielkie ambicje, ale też wielki potencjał i możliwości – podkreślił Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, gratulując Rektorowi oraz naukowcom naszej Uczelni.

Również prezes Głównego Urzędu Miar prof. Jacek Semaniak potwierdził wysoki wynik Politechniki Lubelskiej określając go spektakularnym.

Sukces Politechniki Lubelskiej nie bierze się przez przypadek, bo dwa z tych projektów dotyczą realizacji pewnych przedsięwzięć, które stanowią przewagę konkurencyjną Politechniki lubelskiej, która rzeczywiście na mapie innowacyjnej Polski należy do bardzo wyróżniających się ośrodków, a nawet śmiem powiedzieć topowych. Natomiast dwa kolejne projekty, w konsorcjum z Politechniką Białostocką i Rzeszowską, budują pewną specjalizację w wymiarze regionalnym tutaj w Polsce Wschodniej – zaznaczył prezes GUM.

Każdy z czterech projektów będzie realizowany we współpracy z Głównym Urzędem Miar. W celu zdefiniowania strategicznych obszarów współdziałania podpisane zostały porozumienia, pod którymi podpisy złożyli Rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater oraz Prezes Głównego Urzędu Miar prof. Jacek Semaniak.

Spotkanie było również okazją do wręczenia Rektorowi przez Ministra Edukacji i Nauki dyplomu uznania m.in. za zasługi w dziedzinie dydaktycznej i naukowej.

 

Program „Polska Metrologia”

Celem programu jest wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych w obszarach związanych z metrologią. Program umożliwia realizację projektów służących m.in. zwiększeniu konkurencyjności polskiej gospodarki oraz stymulowaniu rozwoju metrologii, w szczególności w obszarach zdrowia, środowiska, energii, zaawansowanych technik pomiarowych i rozwoju technologii cyfrowych.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej