Międzynarodowa współpraca na rzecz elektromobilności

15.09.2023 Pracownicy
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Ponad trzydziestu naukowców z Grecji, Austrii i Węgier oraz krajów Bałkanów Zachodnich takich, jak: Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Albania i Czarnogóra spotkało się na Politechnice Lubelskiej, aby wymienić się doświadczeniami i promować działania dotyczące elektromobilności.

Jak zaznacza kierownik Katedry Zrównoważonego Transportu i Źródeł Napędów prof. Paweł Droździel, dzięki międzynarodowej współpracy pojawia się szansa na tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do transformacji transportu na bardziej ekologiczny i przyjazny dla środowiska.

Podczas wizyty na Politechnice Lubelskiej goście zwiedzili m.in. laboratoria zlokalizowane w Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii, gdzie uczestniczyli w sesjach pokazowych.

Zaprezentowaliśmy Hydrosa, pojazd na wodorowe ogniwa paliwowe, zbudowany przez naszych studentów, pokazaliśmy innowacyjny system ładowania pojazdów elektrycznych zintegrowany z infrastrukturą oświetlenia ulicznego, a także zaawansowane układy napędowe pojazdów elektrycznych – mówi dr inż. Michał Gęca z Katedry Zrównoważonego Transportu i Źródeł Napędów.

Spotkanie organizowane było w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego na rzecz promocji i upowszechniania mobilności elektrycznej poprzez transformację i modernizację programów studiów. 

Naszym zadaniem jest wsparcie uczelni z krajów bałkańskich w zakresie podnoszenia umiejętności studentów poprzez modernizację i rozwój programów studiów pierwszego i drugiego stopnia. Będziemy również pracować nad podwyższeniem poziomu kompetencji eksperckich i językowych ich kadry dydaktycznej. Zależy nam także na zwiększeniu świadomości i zrozumienia problematyki elektromobilności wśród mieszkańców Bałkanów – podkreśla prof. Paweł Droździel.

 Wszystkie uczelnie biorące udział w projekcie wprowadzą na studiach nowe zajęcia w dziedzinie elektromobilności z takich dyscyplin, jak: nauki o środowisku, zrównoważony transport czy inżynieria elektryczna. Ponadto powstaną specjalistyczne laboratoria, w których studenci będą mieli praktyczne zajęcia związane z elektromobilnością.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej