Matematyka otworzyła im drzwi do Politechniki Lubelskiej

03.02.2025 Kandydaci

Oni już wiedzą, co będą robić w październiku. Trzech tegorocznych maturzystów otrzymało indeksy Politechniki Lubelskiej. Żeby dostać się na studia na wybranym przez nich kierunku musieli wykazać się wyjątkowymi umiejętnościami matematycznymi.

– Matematyka leży u podstaw nowoczesnych algorytmów, które są wykorzystywane w przemyśle  produkcyjnym, do sterowania robotami, do tego, żeby te roboty były inteligentne i współdziałały z człowiekiem – podkreśla prof. Dariusz Czerwiński, prodziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej.

Młodzi matematyczni geniusze wywalczyli swoje miejsce na lubelskiej uczelni, biorąc udział w prestiżowym konkursie „Matematyka w Technice dla Technika”. Politechnika Lubelska organizuje go we współpracy z Zespołem Szkół Elektronicznych w Lublinie (ZSE). W tym roku zorganizowana została jego XV edycja.

– Do pierwszej edycji przystąpiło 12 szkół. Wtedy nasz konkurs był nowinką, bo w podobnych zmaganiach brali udział tylko licealiści. My zaczęliśmy zapraszać uczniów techników – wspomina dr inż. Mirosław Malec z Politechniki Lubelskiej. Razem z paniami, Jolantą Abramowicz i Anną Stępień z ZSE, jest współpomysłodawcą i współorganizatorem konkursu. – Do wszystkich edycji zgłosiło się w sumie ponad 11 tys. uczestników.

W bieżącym konkursie uczestniczyło 700 uczennic i uczniów z 71 szkół technicznych z całego kraju. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 83 uczestników z 32 szkół, a do finału – 10 maturzystów z 9 szkół technicznych: Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, Zespołu Szkół Elektrycznych nr 1w Krakowie, Zespołu Szkół Technicznych w Leżajsku, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim, Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie, Zespołu Szkół Technicznych w Puławach, Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu, Zespołu Szkół nr 2 i Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie.

W piątek, 31 stycznia na Politechnice Lubelskiej finaliści zmierzyli się z ostatnim zadaniem. Indeksy Politechniki Lubelskiej otrzymali zwycięzcy trzech pierwszych miejsc: Kacper Suski z Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie (1 miejsce), Cezary Rębiś z Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu (2 miejsce) i Wojciech Miazek z Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie (3 miejsce).

Kacper Suski przyznaje, że interesuje się przede wszystkim fizyką, a z tego wynika zainteresowanie matematyką.

– Żadna dziedzina techniczna i inżynieryjna nie obędzie się bez matematyki, analizy matematycznej i algebry. Dlatego ich nauka jest tak ważna – przyznaje.

Z ucznia niezwykle dumna jest jego nauczycielka, Beata Bieńko: – Jestem bardzo wzruszona, że udało mu się zdobyć pierwsze miejsce. To wyjątkowy i wszechstronnie uzdolniony uczeń – podkreśla.

Dodatkowo, wszyscy laureaci tegorocznej edycji konkursu mają zapewnione miejsce na kierunkach prowadzonych przez Wydział Matematyki i Informatyki Technicznej.

Profesor Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej, dziękując uczniom za udział w konkursie, podkreślił ich wyjątkowe zaangażowanie.

– Pokazujecie, jak ważne jest poszerzanie wiedzy poza podstawę programową, ponieważ dzięki dodatkowym umiejętnościom, będziecie tworzyć innowacje i napędzać wyścig technologiczny – dodał.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej