– Rok 1965. Wiele się wtedy działo w sporcie, kulturze, gospodarce i polityce. Dla nas, w ówczesnej Wyższej Szkole Inżynierskiej w Lublinie, wydarzyło się coś równie ważnego: powstał Wydział Budowlany, dzisiejszy Wydział Budownictwa i Architektury – mówił podczas drugiego dnia Święta Politechniki Lubelskiej rektor prof. Zbigniew Pater. Jubileusz nie był jedyną okazją do świętowania.
Podczas uroczystości nadano tytuł Honorowego Profesora Politechniki Lubelskiej prof. dr hab. inż. Marii Kaszyńskiej z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, ekspertce od betonów nowej generacji, w tym druku 3D z betonu.
– Współpraca z profesor Marią Kaszyńską trwa już od wielu lat. Wspiera nas zarówno merytorycznie, jak i organizacyjnie. Szczególnie cenimy dyskusje naukowe z Jej udziałem, które niejednokrotnie stanowiły impuls do dalszych badań – podkreśliła prof. Anna Halicka z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.
– To dla mnie bardzo duże wyróżnienie i olbrzymi honor – przyznała prof. Maria Kaszyńska i dodała: – Współpraca w świcie naukowym jest bardzo ważna. Jeżeli inna uczelnia, nie własna, przyznaje tak zaszczytny tytuł, to jest naprawdę coś niezwykłego. Od dziś Politechnika Lubelska jest moją kolejną Alma Mater, ponieważ zostałam włączona w jej społeczność akademicką.
Profesor Kaszyńska zwróciła uwagę, że kluczem działalności naukowej jest dziś współpraca pomiędzy uniwersytetami. – Tylko razem możemy dużo zrobić. Razem możemy realizować projekty i prowadzić badania. Bez współpracy dzisiaj nic lepszego się nie zrobi w nauce – tłumaczyła.
Podczas uroczystości odbyła się również promocja nowych doktorów i doktorów habilitowanych. Dyplomy odebrało 25 doktorów i 5 doktorów habilitowanych.
– Dla uczelni to powód do dumy, bo rozwój naukowy naszych pracowników to fundament dalszego rozwoju Politechniki Lubelskiej – zapewnił rektor prof. Zbigniew Pater.
– Doktorat, który ukończyłem, dotyczył adaptacyjnego sterowania śmigłowcowym silnikiem diesla. To początek kariery naukowej, który motywuje do dalszych prac, do uzyskania habilitacji, profesury i rozwijania własnych umiejętności – przyznał doktor inżynier Paweł Magryta z Wydziału Mechanicznego.
Jubileusz 60-lecia
Okazją do uroczystości był także jubileusz 60-lecia Wydziału Budownictwa i Architektury. Jego historia sięga 1965 roku, kiedy to w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Lublinie utworzono Wydział Budownictwa. Od tego czasu jego nazwa zmieniała się czterokrotnie: w 1967 roku na Wydział Budownictwa Lądowego, w 1973 r. na Instytut Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej, w 1986 r. na Wydział Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej, w 2009 r. wydział przyjął obecną nazwę.
Dziś to jeden z największych wydziałów uczelni, kształcący ponad 1300 studentów na dwóch kierunkach: budownictwo (900) i architektura (400).
Dziś Wydział Budownictwa i Architektury to nie tylko miejsce kształcenia przyszłych inżynierów budownictwa i architektów, ale także prężnie działające środowisko naukowe. Prowadzone są tu badania w dwóch dyscyplinach: inżynierii lądowej, geodezji i transportu oraz architektury i urbanistyki. Naukowcy zajmują się, m.in. nowoczesnymi materiałami budowlanymi, zrównoważonym budownictwem, metodami modelowania konstrukcji, technologiami stosowanymi w drogownictwie, a także adaptacją budynków do zmieniającego się klimatu. Z kolei w obszarze architektury i urbanistyki prowadzone są prace nad budownictwem mieszkaniowym, rewitalizacją osiedli zrealizowanych metodami uprzemysłowionymi, projektowaniem obiektów służby zdrowia oraz ochroną i konserwacją zabytków.
Wydział to zespół niemal 150 pracowników, w tym ponad 90 naukowców i dydaktyków, a także 50 osób zatrudnionych na stanowiskach administracyjnych i technicznych. W jego strukturze znajduje się 9 katedr oraz 2 laboratoria centralne. Budynek liczy blisko 14 tys. metrów kwadratowych i mieści 21 sal dydaktycznych oraz 6 nowoczesnych pracowni komputerowych.
Przez sześć dekad wydziałem kierowało 9 dziekanów, wspieranych przez 27 prodziekanów. W tym czasie dyplomy odebrało blisko 10 tysięcy absolwentów budownictwa i niemal 1900 architektów.
– Największym sukcesem naszego wydziału jest rozwój infrastruktury. Postęp, jaki dokonał się w ciągu 60 lat jest po prostu niesamowity – zaznaczyła prof. Anna Życzyńska, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury. – Ogromnym sukcesem jest też rozwój naukowy pracowników. Uwidacznia się on w posiadaniu dwóch dyscyplin naukowych, z których jedna ma kategorię A+, a druga B. Cieszy też to, że ciągle mamy studentów, których – pomimo trudności w rekrutacji związanych z niżem demograficznym – nigdy nam nie brakowało.
Pani dziekan podkreśliła też dobre relacje z otoczeniem społeczno-gospodarczym, z izbami zawodowymi inżynierów budownictwa i inżynierów architektów oraz owocną współpracę z biznesem.
Prof. Zbigniew Pater potwierdził, że Politechnika dba o zrównoważony rozwój. – Każdy z wydziałów jest dla nas równie ważny i zależy nam na tym, aby każdy z nich mógł się świetnie rozwijać. Najlepszym tego wyznacznikiem jest fakt, że praktycznie w każdym przedsiębiorstwie budowlanym na Lubelszczyźnie pracują absolwenci naszej uczelni, w tym Wydziału Budownictwa i Architektury – mówił. – Wydział znajduje się w bardzo dobrej sytuacji. Dysponuje nowoczesnymi budynkami i nowoczesnym sprzętem, a mimo to nieustannie rozbudowujemy jego bazę laboratoryjną. Obecnie realizujemy trzy projekty finansowane ze środków marszałkowskich. Za kwotę 30 milionów złotych kupujemy aparaturę dla Politechniki Lubelskiej. Część z niej trafi również na Wydział Budownictwa i Architektury.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej