"Mam jasno sprecyzowaną wizję rozwoju Uczelni". Spotkanie z kandydatem na Rektora PL

10.04.2024 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Ewolucja, a nie rewolucja – taką wizję rozwoju Politechniki Lubelskiej przedstawił prof. Zbigniew Pater, kandydat na rektora na kadencję 2024-2028, podczas spotkania z pracownikami, doktorantami i studentami uczelni.

Rektor rozpoczął wystąpienie od wyjaśnienia, dlaczego zdecydował się zabiegać o reelekcję. Wśród motywów wymienił swoje bogate doświadczenie w zarządzaniu uczelnią.Przez wiele lat byłem prorektorem ds. nauki i dziekanem wydziału, a w obecnej kadencji jestem rektorem. W tym czasie nauczyłem się, jak kierować dużymi zespołami oraz zdobyłem głęboką wiedzę na temat struktury, procesów i potrzeb uczelni – mówił rektor.

Jego zdaniem, rektor powinien być autorytetem w zakresie podstawowych aktywności – nauki i dydaktyki. W tym miejscu przywołał swoje osiągnięcia: 526 publikacji, 9 wypromowanych doktorów oraz 170 magistrów i inżynierów, zrealizowanych prawie 20 projektów badawczych.

Prof. Pater pochwalił się także skuteczną współpracą z przemysłem, co w przypadku uczelni technicznej jest istotną kwestią. – Kilka lat pracowałem jako główny konstruktor w zakładach Sipma. Wiem, jak myśli przemysł, wiem, jak przemysł podchodzi do współpracy – przekonywał kandydat. I dodał: – Jestem autorem 149 patentów krajowych oraz 6 patentów europejskich i 1 wzoru użytkowego, z których 10% zostało wdrożonych do gospodarki. Poza tym realizowałem wiele prac zleconych przez firmy międzynarodowe m.in. z Niemiec, Turcji
i Meksyku.

Profesor Pater podkreślił swoją gotowość do brania odpowiedzialności za losy uczelni, nie wahając się podejmować trudnych, niepopularnych lub ryzykownych decyzji, które często stają się nieodzowne, zwłaszcza w obecnych skomplikowanych czasach.

W opinii prof. Patera, rektor powinien być wizjonerem: – Rektor nie może planować na jeden, dwa, trzy miesiące do przodu. To musi być planowanie co najmniej na okres kadencji, a nawet i dłuższe, bo np. duże inwestycje potrafią być realizowane przez kilku rektorów – tłumaczył kandydat.

Prof. Zbigniew Pater, mówiąc o planach, podkreślił, że jednym z najistotniejszych zadań zbliżającej się kadencji jest skupienie się na uzyskaniu statusu uczelni badawczej w 2026 roku. Równie ważne będzie wspieranie współpracy interdyscyplinarnej w zakresie prowadzenia badań naukowych i pozyskiwania środków na ich realizację. Rektor zapowiedział, że środki Funduszu Nauki oraz Funduszu Dyscypliny w miarę możliwości będą zwiększane – w roku 2025 o 20%. Planowane jest uruchomienie nowych programów projakościowych, z budżetem sięgającym 3 mln zł rocznie: na finansowanie wysoko punktowanej publikacji, na projekty badawcze, kierowane przez początkującego naukowca (Young Principal Investigator – YPI) czy program adresowany do naukowców PL ujętych w prestiżowym rankingu World’s Top 2% Scientists.

Wzmocnienie obecności PL na arenie międzynarodowej oraz obecność w prestiżowych międzynarodowych rankingach stanowią kolejne wyzwania. W tym celu powołany zostanie pełnomocnik rektora ds. umiędzynarodowienia, który będzie kierować biurem. Docelowo utworzony zostanie pion czwartego prorektora ds. umiędzynarodowienia. Pojawią się także konkursy na finansowanie przyjazdu wybitnego naukowca na PL: – Chodzi nam o współpracę  i konsultacje naukowe z zagranicznymi badaczami, dzięki którym będziemy mogli skuteczniej aplikować o projekty unijne. To dzisiaj nasza pięta Achillesa.

Rozwój działalności dydaktycznej oraz podnoszenie jakości nauczania to kolejne istotne elementy planów rektorskich. Nowe kierunki studiów, takie jak wzornictwo przemysłowe, informatyka techniczna czy cyberbezpieczeństwo będą tworzone we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. Rektor wymienił nowe programy projakościowe mające wspierać dydaktykę: system indywidualnych ścieżek kształcenia studentów w ramach uczestnictwa w projektach badawczych oraz „Perły Politechniki Lubelskiej”, skierowany do studentów
II stopnia studiów stacjonarnych, w ramach którego inżynierowie/licencjaci realizować będą swój pierwszy projekt badawczy. Dodatkowo PL zamierza zwiększyć promocję oferty edukacyjnej wśród młodzieży szkolnej, aby przyciągnąć najlepszych kandydatów.

Zdaniem rektora należy wzmacniać przekonanie o konieczności i opłacalności transferu wiedzy oraz wdrażania rozwiązań technicznych dedykowanych społeczeństwu i gospodarce: – Chciałbym uruchomić Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji, w ramach którego zostanie skomercjalizowanych 15 innowacyjnych pomysłów. Każde z tych rozwiązań będzie miało szansę na uzyskanie wsparcia finansowego w wysokości około 20.000 złotych. Kandydat ma również w planach założenie spółki celowej, wspólnej z Politechnikami Rzeszowską i Białostocką, zatrudniającej brokerów, której głównym zadaniem będzie poszukiwanie kontrahentów biznesowych.

Rektor podkreślił także znaczenie bezpieczeństwa finansowego pracowników. Obiecał utrzymanie systemów motywacyjnych oraz zasad awansów, a także zwiększenie kwot na dodatki motywacyjne oraz za nadgodziny o 20%. Stworzony zostanie również system szkoleń zamawianych oraz indywidualnych.

Rektor wspomniał też o inwestycjach w nowoczesne budynki, sale, laboratoria, aby stworzyć przyjazne oraz wygodne środowisko do pracy i nauki. Uczelnię czeka m.in. przebudowa i rozbudowa Oxfordu, budowa IT TOWER (planowane zakończenie inwestycji wrzesień 2028), modernizacja domów studenckich (zakończenie remontu DS1, wykonanie modernizacji DS4) oraz budynków wydziałów: Elektrotechniki i Informatyki, Mechanicznego i Inżynierii Środowiska.

Ważnym celem rektora jest zwiększenie poziomu cyfryzacji Politechniki. Rektor zaznaczył, że uczelnia powinna stale inwestować w infrastrukturę informatyczną, dlatego planowana jest rozbudowa Centrum Informatycznego z uwzględnieniem bezpieczeństwa przechowywanych danych – utworzenie drugiej serwerowni. Kolejnym krokiem jest wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów oraz Mlegitymacji studenckiej.

Ostatnim z obszarów, na które zwrócił uwagę kandydat podczas swojego wystąpienia, był rozwój i zacieśnianie współpracy z regionem i makroregionem: – Nasza uczelnia powinna być wiodącym ośrodkiem w regionie, a jej zasoby: kadra i infrastruktura powinny służyć otoczeniu społecznemu i gospodarczemu w odpowiedzi na jego potrzeby. Rektor zapowiedział dalszą współpracę z uczelniami zrzeszonymi w: Związku Uczelni Lubelskich, Politechnicznej Sieci Via Carpatia i Politechnicznej Sieci Obronności i Bezpieczeństwa.  

Na zakończenie rektor zapewnił, że służy i będzie służyć całej społeczności akademickiej: Wywodzę się z Wydziału Mechanicznego i jest on mi naprawdę bliski, ale jako rektor traktuję wszystkich pracowników i jednostki PL jednakowo. Bo uczelnia musi rozwijać się w sposób zrównoważony.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej