Lubelskie firmy wspierają młode talenty. Nowi partnerzy Ogólnopolskiej Olimpiady Zawodowej „Rok przed dyplomem”

17.10.2023 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Dobra wiadomość dla młodych adeptów nauk technicznych i inżynierskich – Spółdzielnia Pracy Chemiczno-Gumowa FARMOCHEM oraz Przedsiębiorstwo Przemysłowo-Handlowe „StanLab” zostają sponsorami Ogólnopolskiej Olimpiady Zawodowej „Rok przed dyplomem”. Umowa o współpracy podpisana została 17 października br.

Olimpiada organizowana jest przez Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Politechniką Lubelską oraz Zespołem Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego w Lublinie.

Jak informuje dyrektor Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Krzysztof Staruch, wydarzenie to jest kontynuacją odbywającego się od 16 lat Międzyszkolnego Lubelskiego Konkursu Zawodowego „Rok przed dyplomem” i ma na celu promocję oraz wsparcie uczniów przygotowujących się do kariery inżynierskiej. – Olimpiadę traktujemy jako platformę pozwalającą młodym ludziom wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu nauk technicznych i inżynierskich. Potrzebujemy bowiem na rynku pracy specjalistów w tych dziedzinach.

Pierwsza edycja olimpiady odbyła się rok temu. W  etapie ogólnopolskim wzięło udział 212 uczestników z 53 szkół technicznych z 9 województw.

Spośród 68 laureatów etapu centralnego symboliczny indeks Politechniki Lubelskiej otrzymało 14 uczniów. Jak zdadzą w tym roku szkolnym maturę, to za rok będą naszymi studentami. Dla nich to spełnienie marzeń o studiach na uczelni technicznej, a dla naszej uczelni okazja do pracy z ambitnymi i zdolnymi młodymi ludźmi – mówi prof. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej.

Do udziału w olimpiadzie „Rok przed dyplomem” zachęca swoich uczniów dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego w Lublinie Anna Smolińska: – Olimpiada stanowi ciekawą alternatywę dla uczniów, którzy zastanawiają się nad dalszym rozwojem swojej kariery zawodowej po ukończeniu szkoły i planują kontynuację nauki na uczelniach, takich jak Politechnika Lubelska.

Jak przypomina prezes Spółdzielni Pracy Chemiczno-Gumowa FARMOCHEM Zbigniew Mach, w przeszłości młodzież wybierała szkoły ogólnokształcące, przez co szkolnictwo zawodowe straciło na znaczeniu: – Obecnie odczuwamy brak wykwalifikowanych kadr w zawodach takich, jak elektryk, mechanik czy tokarz. A przecież są to zawody, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju przemysłu, a obecnie stanowią one prawdziwą „lukę” w dostępie do wykwalifikowanej siły roboczej. Dzięki olimpiadzie ranga szkolnictwa zawodowego zdecydowanie wzrosła. Dlatego przystąpiliśmy do tego przedsięwzięcia, wierząc, że to ważny krok nie tylko dla naszej firmy, ale także dla całego przemysłu.

Podobnie uważa prezes Przedsiębiorstwa Przemysłowo-Handlowego „StanLab” Krzysztof Dudziak: – Wierzymy, że inwestowanie w przyszłych pracowników to kluczowy element naszego rozwoju. Zajmujemy się handlem surowcami chemicznymi. Zatrudniamy około 100 osób, a w ramach całej grupy liczba ta wynosi blisko 400. W obecnych czasach znalezienie odpowiednich pracowników może być wyzwaniem, dlatego cieszymy się, że możemy wesprzeć olimpiadę, która promuje edukację techniczną i inżynierską wśród młodzieży.

Lubelska Kurator Oświaty Teresa Misiuk podziękowała prezesom firm za dołączenie do przedsięwzięcia, które ma ogromne znaczenie dla rozwoju kształcenia zawodowego:  – Wspólnie będziemy dążyć do podniesienia rangi tej formy edukacji, aby dostarczać rynkowi pracy wykwalifikowanych specjalistów. Wybór szkoły zawodowej nie zawsze był postrzegany jako najlepszy kierunek, co skutkowało pewnym niedocenieniem kształcenia zawodowego. Jednak obecnie widzimy wyraźną potrzebę jego odbudowy i rozwoju. Dlatego od 8 lat realizujemy działania na rzecz promocji kształcenia zawodowego i szkół zawodowych.

 

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej