Kobiety w nauce i biznesie. Inspirujące spotkanie na Wydziale Zarządzania

07.03.2023 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Trzy wyjątkowe kobiety o imponującym doświadczeniu zawodowym były gośćmi wydarzenia pt. „Kobiety w Biznesie”, które odbyło się 6 marca br. na Wydziale Zarządzania Politechniki Lubelskiej z inicjatywy Koła Naukowego Zarządzania Finansami PROFIT.

Wydarzenie związane było z obchodami Międzynarodowego Dnia Kobiet. Chcieliśmy pokazać kobiety, które w świecie nauki i biznesu osiągnęły sukces, i które mogą być przykładem dla innych pań. Poruszana tematyka była szczególnie inspirująca dla wszystkich, którzy zamierzają rozpocząć karierę naukową lub wejść do świata biznesu przekonuje kierownik Katedry Finansów i Rachunkowości Politechniki Lubelskiej prof. Artur Paździor, opiekun Koła Naukowego Zarządzania Finansami PROFIT.

Prelegentki to panie z wieloma sukcesami naukowymi i biznesowymi w swoim życiorysie. To kobiety, które na co dzień reprezentują środowisko akademickie i świat przemysłu:

  • Dr Ilona Skibińska-Fabrowska (wykładowczyni w Katedrze Ubezpieczeń i Inwestycji na Wydziale Ekonomicznym UMCS, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Lublinie);
  • Marzena Strok-Sadło (członek Zarządu Klastra Medycyna Lubelska oraz kierownik Referatu Ekosystemów Gospodarczych i Infrastruktury Biznesu);
  • Joanna Smuszkiewicz-Biłyk (członek Zarządu Hotelu Kazimierzówka, współwłaścicielka EKO-GEO Consulting).

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać praktycznych wskazówek oraz rad, jak najlepiej pokierować swoim rozwojem zawodowym oraz jakie rozwiązania wspierają przedsiębiorczość kobiet i umożliwiają im podejmowanie własnej działalności gospodarczej mówi Łukasz Bucior z Koła Naukowego Zarządzania Finansami PROFIT. 

Co ciekawe, żadna z prelegentek, wchodząc na rynek pracy, nie wyobrażała sobie, że za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat znajdzie się w tym miejscu, co obecnie.

Jak wspomina Marzena Strok-Sadło, kiedy skończyła studia i rozpoczęła pracę, wolała skupić się na rodzinie. Jednak na przekór, to właśnie ona dostawała od przełożonych najtrudniejsze zadania. Traktowała je jako wyzwania i szansę na zdobycie nowych doświadczeń.

Z kolei Joanna Smuszkiewicz-Biłyk, mimo planów, aby zatrudnić się w banku, dość szybko, bo po trzech dniach praktyk, porzuciła ten zamiar. –  Moje życie zawodowe potoczyło się może trochę z przypadku, a może jednak kierowałam się intuicją. Po prostu robiłam to, co lubiłam – stwierdziła Smuszkiewicz-Biłyk. I dodała: – Mój biznes hotelowy powstał 10 lat temu. Początki były bardzo trudne, ponieważ zupełnie nie miałam pojęcia jak prowadzić hotel. Musiałam się wszystkiego nauczyć. W tym momencie przekierowałam swoją karierę na to, co robiłam wcześniej, czyli na pisanie programów rewitalizacji i na współpracę z samorządami.

Marzena Strok-Sadło zachęcała zgormadzone na sali osoby, aby marzyły, były odważne i nie bały się podejmować prób. Tak było w Jej przypadku: –  Kiedy w roku 1990 byłam asystentem na Wydziale Ekonomicznym, bardzo chciałam wyjechać do USA, aby dowiedzieć się, jak Amerykanie uczą ekonomii i zarządzania. Ze względu na panujące wtedy w katedrze zasady, okazało się to niemożliwe. Napisałam więc na tamtejsze uniwersytety prośbę o przyjęcie i dwa z nich odpowiedziały pozytywnie. W efekcie zostałam zaproszona jako profesor wizytujący.

Dr Ilona Skibińska-Fabrowska jest nauczycielem akademickim i jednocześnie dyrektorem Oddziału NBP. Jak udaje się Jej łączyć te dwie odpowiedzialne funkcje? –  Sądzę, iż wynika to z tego, że lubię obie swoje prace, głównie za to, że są inspirujące i rozwijające. Ponadto, im więcej mam zadań, tym bardziej się mobilizuję. Ważna jest umiejętność zarządzania sobą w czasie, samodyscyplina, ale też racjonalne gospodarowanie swoimi siłami, aby się nie wypalić.

Ważną kwestią, która wybrzmiała podczas spotkania była równoważność pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Tę równowagę cały czas próbujemy łapać. Codziennie podejmiemy decyzje i dokonujemy wyborów. Oczywiście nie jest to łatwe przyznała Joanna Smuszkiewicz-Biłyk.

Wszystkie panie zgodnie potwierdziły, że należy dbać o budowanie relacji i współpracę z innymi ludźmi.

Traficie w różne miejsca i wtedy kontakty mogą się wam przydać. Im więcej tych relacji, tym więcej szans w przyszłości –  mówiła do publiczności dr Ilona Skibińska-Fabrowska.

W podobnym tonie wypowiadała się Joanna Smuszkiewicz-Biłyk:Niezwykle ważne jest z kim współpracujemy, kim się otaczamy, jakich ludzi dobieramy na konkretne stanowiska. Jest to klucz do sukcesu. Bez ludzi wiele rzeczy nie udałoby się mi zrealizować.

Na zakończenie spotkania prof. Artur Paździor podziękował Paniom za udział w wydarzeniu i ciekawe opowieści nie tyko z życia zawodowego.

Podsumowanie wydarzenia https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02EuQjLCmnu78jPvid2AbZw8MBkFBwgFGBfeVPtHJqUjZQA9gxywKpihoTgZoAaRpQl&id=100082831407725

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej