Jesteśmy gotowi konkurować z najlepszymi jednostkami. Porozumienie PL z PANS podpisane

26.05.2023 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Politechnika Lubelska oraz Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie łączą siły, aby inicjować i realizować wspólne projekty naukowe i dydaktyczne. To pozwoli na zwiększenie potencjału obu uczelni.

Porozumienie o współpracy podpisali 26 maja na Politechnice Lubelskiej: rektor PL profesor Zbigniew Pater oraz rektor PANS profesor Arkadiusz Tofil.

Tak naprawę umowa jest jedynie usankcjonowaniem stanu faktycznego, ponieważ uczelnie współpracują ze sobą już od dawna. Sieć nowoczesnych laboratoriów, zespoły utalentowanych naukowców, profesjonalny i często unikalny sprzęt badawczy – to tylko część atutów naszych ośrodków. Ich połączenie może dać spektakularny efekt w postaci m.in. opracowania innowacyjnych projektów dla przemysłu zbrojeniowego – zaznacza rektor PL prof. Zbigniew Pater. 

To kolejna ważna umowa, która studentom oraz pracownikom obu uczelni stwarza nowe możliwości nauki i rozwoju. Jej celem jest wzajemne korzystanie ze swoich zasobów, wiedzy i doświadczenia.

Park maszynowy, technologiczny, który znajduje się na naszych uczelniach oraz wiedza i kompetencje naszych naukowców są na tyle atrakcyjne i silne, że możemy podejmować się naprawdę bardzo dużych i ambitnych przedsięwzięć. Śmiem twierdzić, że nie powinniśmy mieć żadnych kompleksów, aby konkurować z dużymi koncernami zagranicznymi zauważa rektor PANS prof. Arkadiusz Tofil.

Współpraca ma być prowadzona m.in. w zakresie realizacji wspólnych przedsięwzięć dydaktycznych, badawczych i rozwojowych, komercjalizacji ich wyników oraz transferu do gospodarki. W planach jest także prowadzenie studiów podyplomowych, kursów, szkoleń i innych form kształcenia. Porozumienie obejmuje również udostępnianie pomocy naukowych, bazy laboratoryjnej oraz sprzętu służącego kształceniu studentów. Ważny obszar współpracy zajmuje organizacja konferencji naukowych, sympozjów, wykładów, warsztatów oraz seminariów.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej