Jan III Sobieski zawitał do Politechniki Lubelskiej

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

15 grudnia br. uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana II Sobieskiego uczestniczyli w zajęciach akademickich w Politechnice Lubelskiej. Wybrani licealiści z klas o profilu inżynieryjnym wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych: „Moc wody - pokazy cięcia strumieniem wodno-ściernym”  mgr inż. Elżbiety Doluk oraz „Cudowne materiały - od medycyny do kosmos”   dr inż. Patryka Jakubczaka.

Cięcie wodą (metoda Water Jet) to innowacyjna technologia wykorzystująca strumień wody o ekstremalnie wysokim ciśnieniu w celu przecięcia wszelkiego rodzaju materiału, od kamienia po metale aż do szkła, drewno czy tworzywa sztuczne. Kluczową zaletą Water Jet jest brak oddziaływania cieplnego na obrabiany surowiec. W przypadku cięcia miękkich i cienkich materiałów, sama woda całkowicie wystarcza, jednak w przypadku twardszego i grubszego tworzywa, konieczne jest użycie wody z domieszką środka ściernego (garnetu). Cięcie strumieniem wody to metoda obróbki materiału polegająca na precyzyjnym wykrawaniu detali z blach i odlewów za pomocą strumienia wody zmieszanego z granatem pod wysokim ciśnieniem.

Następne laboratorium przeprowadzone w ramach Lekcji z Politechniką odbyło się w tematyce materiałów. Dr inż. Patryk Jakubczak przedstawił zagadnienia związane z aktualnymi trendami rozwoju nowoczesnych materiałów, głównie struktur kompozytowych, na przykładzie zastosowań lotniczych, w najnowszych rozwiązaniach. Dr inż. Jakubczak omówił właściwości fizyczne i wytrzymałościowe nowoczesnych materiałów oraz ich zastosowanie w budowie obiektów latających ale także w medycynie. Równolegle, omawiane unikalne właściwości porównywano do bardziej znanych materiałów stosowanych powszechnie np. w motoryzacji. W drugiej części lekcji, o charakterze warsztatów, przeprowadzono wspólnie z uczniami badania wytrzymałościowe na maszynie wytrzymałościowej oraz udarowe z wykorzystaniem narzędzi prostych i badań nieniszczących. Uczniowie wzięli czynny udział w niszczeniu przygotowanych próbek materiałów dyskutując nad zależnościami matematycznymi i fizycznymi prowadzonych badań i wyników. W formie dyskusji uczniowie mogli poznać sposoby wyznaczania wytrzymałości oraz modułu różnych kompozytów, rozpoznać podstawowe mechanizmy absorpcji energii oraz zaobserwować efekty zjawisk fizycznych zachodzących w czasie propagacji fali sprężystej w kompozycie.

„Lekcje z Politechniką Lubelską” to zajęcia, które Uczelnia prowadzi od wielu lat  aby wspomóc młodych ludzi w wyborze dalszej ścieżki rozwoju, przyszłej Uczelni oraz kierunku studiów. Celem zajęć przeprowadzonych w ub. środę w Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej było udowodnienie, że nauka, nawet jeśli na początku może wydawać się skomplikowana, jest przede wszystkim ciekawa i pozwala lepiej rozumieć własne zachowania i otaczający nas świat.

Szerokie kontakty Uczelni – Centrum Promocji i Informacji Politechniki ze szkołami pozwalają wspomagać ścieżkę młodzieżowej kariery w każdej wymaganej przez nich chwili. Logistycznie i organizacyjnie wzorowo spełnia się w swojej roli mgr Grzegorz Samorek służący zawsze szeroką wiedzą nt. Campusu PL, kierunków studiów, prowadzonych zajęć specjalistycznych na poziomie także przyszłych studentów PL.

Przed licealistami najpiękniejsze lata młodości i dlatego warto ten czas spędzić na rozwijaniu pasji i doskonaleniu swoich umiejętności we współpracy z naszą Uczelnią. Politechnika Lubelska z nowoczesnym kampusem oraz bogatą siecią także międzynarodowych uczelni partnerskich pozwala spełniać marzenia oraz zdobywać wiedzę potrzebną do zaistnienia na rynku pracy.

Będąc studentem PL możesz odkrywać i zmieniać świat…. zaprasza Centrum Promocji i Informacji Politechniki Lubelskiej.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej