Rozpoczął się sezon wakacyjny. Liczba wykorzystywanych w tym czasie jednorazowych kubeczków, talerzyków, sztućców i słomek gwałtownie rośnie. W efekcie wzrasta również ilość odpadów z niebiodegradowalnych tworzyw polimerowych. Ta sytuacja zmusza naukowców do poszukiwania materiałów alternatywnych, utylizowanych po użyciu na drodze biodegradacji.
Z problemem zmierzyli się badacze Politechniki Lubelskiej: prof. Emil Sasimowski oraz mgr inż. Łukasz Majewski z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych. Stworzyli oni biodegradowalną kompozycję polimerową przeznaczoną do wytwarzania opakowań, jednorazowych naczyń i sztućców, które ulegają naturalnemu rozkładowi pod wpływem czynników biologicznych.
– Nasza kompozycja składa się z polimeru i napełniacza pochodzenia roślinnego. Biodegradowalny poli(bursztynian butylenu) stanowiący osnowę kompozycji, wymieszany jest z 10% do 50% zmielonych otrębów pszennych o wielkości ziaren poniżej 0,2 mm – mówi prof. Emil Sasimowski z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych.
Dzięki zastosowaniu otrębów, stanowiących produkt uboczny przemiału zbóż, koszty zastosowania opracowanej kompozycji polimerowej są niższe w porównaniu do nienapełnionych tworzyw biodegradowalnych. Ponadto obecność otrębów znacznie przyspiesza proces biodegradacji w warunkach kompostowania. Dodatkową zaletą kompozycji jest to, że może być przetwarzana w podobnych warunkach, co popularne tworzywa petrochemiczne oraz z wykorzystaniem konwencjonalnych wtryskarek i wytłaczarek stosowanych w przetwórstwie tworzyw polimerowych.
– Po zakończeniu eksploatacji odpady z biodegradowalnej kompozycji polimerowej będzie można bez obaw wyrzucić do pojemnika na odpady „bio”, skąd trafią do lokalnej kompostowni, stając się składnikiem kolejnego ekologicznego surowca – podkreśla mgr inż. Łukasz Majewski z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych.
Wynalazek lubelskich naukowców został doceniony na Międzynarodowych Wystawach Wynalazków Geneva Inventions 2022 oraz iENA 2021 otrzymując dwa złote medale.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej