Jak studenci mogą sprostać wymaganiom rynku?

09.12.2024 Studenci
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W dobie dynamicznych zmian na rynku pracy samo zdobycie dyplomu już nie wystarcza. Pracodawcy oczekują od kandydatów czegoś więcej – gotowości do nauki, umiejętności adaptacji i szerokiego wachlarza kompetencji, które można zdobyć jedynie poprzez doświadczenie. Jak młodzi ludzie mogą się do tego przygotować? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy Forum Praktyków Biznesu, które odbyło się na Wydziale Zarządzania Politechniki Lubelskiej.

Potrzebuję ludzi, którzy się szybko uczą i potrafią szybko dostosować się do zmieniającego się otoczenia biznesowego – podkreślał Paweł Więsek z Productive24. Zdaniem eksperta młodzi ludzie muszą myśleć strategicznie o swojej karierze już od pierwszych lat studiów. – Z perspektywy firmy technologicznej należy patrzeć na rozwój zawodowy przez pryzmat kluczowych kompetencji XXI wieku: relacji, technologii, budowania marki osobistej. Studenci powinni rozwijać nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również praktyczną – poprzez wolontariat, projekty czy uczestnictwo w wydarzeniach takich, jak Forum Praktyków Biznesu – wyjaśniał.

Kamil Daniel, dyrektor zarządzania łańcuchem dostaw w Aliplast, opowiadał studentom o praktycznych aspektach pracy menedżera, zwracając uwagę na znaczenie kompetencji miękkich. – Twardych umiejętności można się łatwo nauczyć, na studiach czy kursach. Najważniejsze są codzienne doświadczenia – rozwiązywanie problemów, zmaganie się z wyzwaniami i podpatrywanie dobrych wzorców od bardziej doświadczonych kolegów – mówił Daniel.

Dla Damiana Maziarza, studenta zarządzania, umiejętności miękkie są również kluczowe. – Chcę rozwijać się jako przyszły menedżer. Dla mnie istotne jest zrozumienie ludzi i ich potrzeb. Młodzi ludzie są ambitni, nie boją się wyzwań – czy to przeprowadzki, czy wyjazdu za granicę, aby znaleźć fajną pracę. Ale musimy też być gotowi do ciągłego rozwoju i pracy nad sobą – zauważył.

Iza Eciak, studentka zarządzania, podkreślała, że możliwość spotkania praktyków biznesu pozwala lepiej zrozumieć wymagania rynku pracy. – Ważne jest, by uczyć się od osób, które mają doświadczenie – takich, jak prelegenci tego Forum. To dla mnie okazja, by spojrzeć na rynek pracy z zupełnie innej perspektywy – mówiła.

Organizatorzy widzą w takich wydarzeniach ogromną wartość dla studentów. – Forum to przestrzeń, która łączy młodych ludzi z ekspertami biznesu. Dzięki temu mogą zyskać cenne wskazówki i dowiedzieć się, jakie kompetencje są obecnie najbardziej cenione – zwraca uwagę koordynatorka Forum, Anna Kapeluszna z Koła Naukowego Menedżerów.

Forum Praktyków Biznesu pokazało, że przygotowanie do wejścia na rynek pracy wymaga od studentów zaangażowania i otwartości na nowe doświadczenia. To, czego nie można nauczyć się na sali wykładowej, można zdobyć, angażując się w różne inicjatywy.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej