Jak nasi naukowcy pomagają firmom poprawić efektywność

07.08.2024 Pracownicy
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Jeżeli firma chce zwiększyć efektywność procesów produkcyjnych lub logistycznych, wtedy do akcji wkraczają eksperci Politechniki Lubelskiej, którzy podpowiadają najlepsze rozwiązania.  

– Nasze działania, często realizowane wspólnie ze studentami, polegają na obserwacji pracy załogi, analizie strumienia przepływu produktu, identyfikacji obszarów nieefektywnych i pomocy w ich eliminacji za pomocą najbardziej adekwatnych narzędzi. Dzięki temu firma szybciej realizuje zamówienia od klientów, oszczędza czas pracowników oraz maksymalnie wykorzystuje swoje zasoby – tłumaczy prof. Arkadiusz Gola z Katedry Informatyzacji i Robotyzacji Produkcji Politechniki Lubelskiej.

Tak zrobiła Polska Grupa Serwisowa, która od 15 lat zajmuje się kompleksowym serwisem wózków widłowych, wynajmem, sprzedażą oraz fachowym doradztwem w zakresie ich eksploatacji. Rok temu nawiązała współpracę z naukowcami Politechniki Lubelskiej, by usprawnić procesy w swoim zakładzie produkcyjnym w Zagrodach pod Lublinem.

W ostatnich latach firma rozwijała się bardzo dynamicznie, co spowodowało konieczność „uporządkowania” realizowanych procesów oraz wprowadzenia procedur w zakresie przepływu informacji i obiegu dokumentacji.

– Tempo zatrudnienia oraz liczba realizowanych zamówień były olbrzymie, co powodowało, że istniejące procedury nie nadążały za bieżącymi potrzebami – mówi naukowiec.

Współpracę z Polską Grupą Serwisową rozpoczął w grudniu 2023 od szkolenia kadry. Obecnie doradza i wdraża kolejne rozwiązania zwiększające efektywność realizowanych procesów. Wykorzystuje w tym celu założenia filozofii Lean Management, czyli „odchudzonego zarządzania”, która polega na ciągłym identyfikowaniu i eliminowaniu źródeł marnotrawstwa.

– To trochę jak u człowieka, u którego przy normalnym funkcjonowaniu i realizacji codziennych obowiązków pojawia się często zbędna tkanka tłuszczowa, która nie tylko nie pomaga, ale wręcz utrudnia codzienne działanie. Tak samo jest w przedsiębiorstwach – każda organizacja rozwijając się, często zaczyna realizować określone działania w sposób, który nie tylko nie zwiększa, ale wręcz zmniejsza ich efektywność. W konsekwencji wykonywane są zadania, które zajmują czas, wykorzystują zasoby, a nie wnoszą dodatkowej wartości z punktu widzenia klienta – tłumaczy profesor Gola.

Jednym z najczęstszych źródeł marnotrawstwa są nadmierne zapasy. Na przykład, gdy demontuje się wózek widłowy nie nadający się do dalszego użytkowania, firma gromadzi duże ilości zdemontowanych elementów „na wszelki wypadek”, oczekując, iż w przyszłości mogą zostać wykorzystane w procesie remontowym. W rezultacie zapasy rosną tak bardzo, że koszty magazynowania oraz znalezienia odpowiedniej części przekraczają koszt zakupu nowej.

Kolejnym problemem jest niewykorzystany potencjał ludzki. W wielu firmach pracownicy najniższego szczebla traktowani są jako osoby, które „po prostu” mają wykonywać zadania zlecone przez przełożonego. Tymczasem nie wykorzystuje się ich wiedzy i doświadczenia do doskonalenia procesów. W duchu Lean Managementu chodzi o to, by wydobyć ten potencjał. Dobrze zorganizowana produkcja pozwala dostosować miejsca pracy do aktualnych potrzeb, a narzędzia i materiały są zawsze pod ręką, co w konsekwencji przekłada się na mniejsze obciążenie pracowników i wyższą produktywność.

– Badania wykonane w innych firmach pokazują, że często nawet 50-80% czasu pracy pracownicy spędzają na chodzeniu, szukaniu i przenoszeniu materiałów i narzędzi. Celem działań usprawniających nie jest oczywiście to, żeby ci pracownicy chodzili szybciej, ale żeby zorganizować przestrzeń hali produkcyjnej i ich stanowiska pracy tak, by mieli wszystko „pod ręką” i nie tracili czasu na tzw. „zbędny ruch” – wyjaśnia profesor Gola.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej