IT Tower – nowa inwestycja Politechniki Lubelskiej. Uczelnia otrzymała 100 mln zł na jej realizację

10.10.2023 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Coraz bliżej realizacji ważnego projektu – budowy na kampusie Politechniki Lubelskiej IT Tower. W nowym obiekcie będą się kształcić informatycy, ale też będzie to siedziba Międzywydziałowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji. O szczegółach nowej inwestycji władze Uczelni poinformowały podczas briefingu prasowego, który odbył się 9 października 2023 r.

Swoje wystąpienie prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej rozpoczął od przypomnienia, że planowana lokalizacja IT Tower jest zgodna z pierwotnymi, modernistycznymi, założeniami inwestycyjnymi budowy obiektów Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Lublinie:
Koncepcja ta powstała około 1970 roku. Autorem opracowania był prof. Ludwik Uzarowicz z Politechniki Warszawskiej, natomiast projekt został wykonany przez lubelski „Miastoprojekt”, pod kierownictwem architektów Jerzego Androsiuka, Stanisława Fijałkowskiego oraz Ritę i Tadeusza Nowakowskich. Niestety na początku lat osiemdziesiątych, ze względu na kryzys, zaprzestano dalszej rozbudowy Politechniki Lubelskiej. Dzisiaj wracamy do korzeni…

Zdaniem rektora, IT Tower to ważne miejsce, ale najważniejsze jest to, co w tym budynku się znajdzie: – Będą w nim nowoczesne, odpowiednio wyposażone laboratoria, ale przede wszystkim ludzie, którzy będą realizowali nowe wyzwania, nowe projekty i rozwiązania, wdrażane następnie w mieście i w regionie.

Do strategii rozwoju Lublina, regionu, ale i całego kraju nawiązał Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. – Jesteśmy gospodarką, która przyciąga zaawansowane technologicznie projekty i konkuruje na poziomie produktywności i innowacyjności. Polska gospodarka odnosi swoje sukcesy, ale potrzebujemy dzisiaj cały czas tego, aby nasz potencjał rozwijać. Niewątpliwie IT Tower, dzięki możliwość kształcenia informatyków, będzie czymś, co w tym pomoże.

Pan minister, wręczając rektorowi symboliczny czek z przeznaczeniem na  budowę IT Tower, powiedział: – Jestem przekonany, że dzisiaj te 100 milionów złotych dla Politechniki to nie tylko znakomita inwestycja w rozwój samej Uczelni, ale to jest wielka inwestycja w przyszłość Lublina, aby stał się centrum sztucznej inteligencji w Polsce.

W podobnym tonie wypowiedział się Michał Mulawa, wicemarszałek Województwa Lubelskiego: – To jasny sygnał, że to Lublin i region lubelski ma stać się stolicą sztucznej inteligencji oraz kształcenia kadr i kompetencji w sektorze IT. IT Tower będzie miało wysoko specjalistyczne kadry, które przestawią gospodarkę regionu w kierunku inteligentnych specjalizacji.

O tym, jak ważne jest wykształcenie techniczne, mówił Lech Sprawka, wojewoda lubelski: – Podejmujemy w tej chwili współpracę w zakresie stworzenia takiej doliny oświatowej w szkołach podstawowych i średnich w zakresie sześciu przedmiotów: czterech przyrodniczych, chodzi o: fizykę, chemię, biologię i geografię, a także w zakresie matematyki i informatyki. Absolwenci takich szkół to doskonała baza do wykorzystania w IT Tower.

CYBER SECURITY and AI HUB dla województwa lubelskiego

Ideą powstania Międzywydziałowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji było m.in. świadczenie usług doradczych na rzecz przemysłu, o czym mówił prof. Dariusz Czerwiński, kierownik Katedry Informatyki Stosowanej: – Centrum będzie pełniło rolę usługową z obszaru zachowania bezpieczeństwa cyfrowego, począwszy od analizy aktualnych zabezpieczeń danego podmiotu, poprzez identyfikację możliwych cyberzagrożeń, aż po opracowanie dedykowanego planu działań naprawczych i jego wdrożenie. Nasze doświadczenia w tych obszarach wykorzystujemy obecnie w ramach Lubelskiej Unii Cyfrowej czy Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej.

To inwestycja w studentów

W nowym budynku kształcić się będą przyszli inżynierowie i magistrowie kierunku informatyka. – Kierunek ten funkcjonuje na uczelni od 23 lat. Corocznie nasze mury opuszcza 300 nowych specjalistów w dziedzinie  IT. Obecne i przyszłe zapotrzebowanie na informatyków przekracza jednak nasze możliwości ilościowe. Nie jesteśmy w stanie przygotować do pracy tylu absolwentów, którzy z pewnością znaleźliby zatrudnienie w firmach działających na terenie województwa lubelskiego – tłumaczył prof. Paweł Węgierek, dziekan Wydziału Elektrotechniki i Informatyki. I dodał: – Dzięki inwestycji będziemy mogli kształcić rok rocznie co najmniej 20% studentów informatyki więcej.

W planach uczelni jest uruchomienie kierunków: informatyka techniczna oraz cyberbezpieczeństwo. Również studenci tych kierunków znaleźliby swoje miejsce do nauki w nowym obiekcie.

Dostępna i ekologiczna przestrzeń

Nowy gmach mieścić się będzie w pasie wzdłuż ul. Nadbystrzyckiej oraz głównej osi kompozycyjnej kampusu. Obecnie znajduje się tam parking. Koncepcję architektoniczną opracowali architekci Politechniki Lubelskiej: dr inż. arch. Bartłomiej Kwiatkowski oraz mgr inż. arch. Karol Krupa. Prace trwały prawie 2 lata. 

Budynek będzie miał blisko 30 m wysokości i składał się z 10 kondygnacji; 8 nadziemnych i 2 podziemnych. Jego powierzchnia całkowita wyniesie 12 tys. m², a kubatura 39 tys. m3 Wewnątrz zaprojektowano sale dydaktyczne: audytoryjne, seminaryjne i 3 aule na 120-300 osób oraz pomieszczenia dla studentów: na działalność kół naukowych, pracowania do indywidualnej pracy, czytelnie, strefa wypoczynku. W gmachu znajdować się będzie także 30 laboratoriów ogólnych i specjalistycznych. Przewidziano także przestrzeń administracyjno-biurową i zaplecze techniczne.

Obiekt będzie wyposażony w komputerowy system obsługi organizacyjnej, zawierający informacje o dostępności sal. Wszystkie pomieszczenia będą dostępne dla osób o ograniczonej możliwości ruchowej, jak również dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Dodatkowo w przestrzeniach ogólnodostępnych pojawią się tzw. „zaułki relaksacyjne” – poinformował  współautor koncepcji architektonicznej budynku dr inż. arch. Bartłomiej Kwiatkowski.

IT Tower zbudowany będzie z ekologicznych materiałów. Koncepcja przewiduje miedzy innymi zielone tarasy, wykorzystanie tzw. „wody szarej”, zostaną również zastosowane rozwiązania zapobiegające kolizji ptaków z dużymi przeszkleniami elewacji.

Jak podkreślał dr Kwiatkowski, budynek będzie dostosowany do zmian klimatycznych: – Zamontujemy nienagrzewające się fasady, automatyczne żaluzje na przeszklonych elewacjach oraz instalacje fotowoltaiczne wraz z systemem magazynowaniem energii.

Podziękowania należą się wielu osobom

Na zakończenie rektor podziękował wszystkim osobom, dzięki którym pomysł budowy IT Tower doczeka się realizacji: – Słowa podziękowania kieruję do premiera Mateusza Morawieckiego, który stał na końcu tego procesu decyzyjnego. Ale to pan premier z dziesiątek lub setek różnych propozycji, wybrał nasz projekt. To również zasługa naszych emisariuszy, w osobach: ministra Artura Sobonia, ministra Przemysława Czarnka, marszałka Michała Mulawy oraz wojewody Lecha Sprawki. Serdecznie dziękuję także naszym pracownikom, którzy od blisko 2 lat przygotowywali ten projekt.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej