Innowacyjna trójka. Politechniki chwalą się wspólnymi projektami

26.09.2023 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Naukowcy trzech Politechnik: Białostockiej, Lubelskiej i Rzeszowskiej oraz przedsiębiorcy spotkali się w Lublinie, aby zaprezentować efekty dotychczasowej współpracy w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wydarzenie odbyło się 25 września br. w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

To była znakomita okazja do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami naukowymi i technologicznymi, a także do nawiązania kontaktów biznesowych i akademickich w dziedzinie nauki i technologii podkreślają organizatorzy konferencji.

Przypomnijmy. Politechniczna Sieć Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego to wspólny projekt Politechnik: Białostockiej, Lubelskiej i Rzeszowskiej. Jego głównymi celami są wspieranie kształcenia oraz rozwój i komercjalizacja nauki w trzech województwach Polski Wschodniej. Sieć zainaugurowana została w kwietniu 2022 r, a projekty ruszyły 1 października.

Po blisko roku intensywnej pracy w obszarach kształcenia, nauki i komercjalizacji pokazaliśmy bogactwo pomysłów wywodzących się z naszych trzech uczelni. Cieszymy się, że większość konkursów ma już kolejne odsłony. To znak, że nasza inicjatywa rozwija się dynamicznie, a każda nowa edycja staje się jeszcze bardziej różnorodna. Wprowadzamy zmiany, udoskonalamy nasze programy, aby sprostać oczekiwaniom uczestników – mówi rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.

Jak zaznacza rektor, wartością, która najlepiej opisuje uzyskane efekty, są liczby: Przeprowadziliśmy zajęcia, z których skorzystało 5000 uczniów, zorganizowaliśmy szkolenia dla 500 naszych nauczycieli, 77 osób uczestniczyło w stażach badawczych, 40 problemów technicznych zostało zgłoszonych przez firmy, z czego 21 zostało skutecznie rozwiązanych przez uczniów. Obecnie realizujemy aż 12 projektów naukowych, przy czym każda uczelnia koordynuje po 4 takie projekty.

Również prorektor ds. rozwoju Politechniki Białostockiej prof. Mirosław Świercz zwraca uwagę na imponującą liczbę zajęć dodatkowych: – Dla studentów przygotowaliśmy zajęcia wyrównawcze z przedmiotów, które na studiach stanowią kontynuację szkoły ponadpodstawowej, w szczególności z zakresu matematyki, fizyki i chemii. Natomiast uczniom szkół średnich zaproponowaliśmy lekcje, które prowadzili pracownicy politechniki. Ich tematyka obejmowała głównie treści związane z poszerzeniem wiedzy z zakresu nauk podstawowych.

Z kolei prorektor ds. nauki Politechniki Rzeszowskiej prof. Lesław Gniewek, wskazał na znaczącą rolę Wirtualnego Akceleratora Komercjalizacji: – Zbierzemy dane z naszych uczelni dotyczące potencjału naukowo-badawczego, a jednoczesne zbudujemy bazę potrzeb przedsiębiorców. Pozwoli to na aktywny dialog ze sferą biznesu i bieżącą odpowiedź na jej oczekiwania.

Konferencji towarzyszyła wystawa wynalazków powstałych na trzech politechnikach. Można było zobaczyć rękawicę z sensorem do tłumaczenia języka migowego na tekst, samolot bezzałogowy Sarys, turbinę wiatrową o pionowej osi obrotu czy węzeł do mieszanek bitumicznych.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej